Prečo sa venovať cosplayu

 

1. Lebo! (Čo je komu do toho, ako sa kto oblieka alebo zabáva?)

2. Je to príležitosť ako si nájsť nových kamošov, zoznámiť sa so zaujímavými ľuďmi (poprípade opačným pohlavím?), alebo tými, čo majú rovnaké postihnutie vkusu ako vy. Sú takí, čo vravia, že popri cosplayovaní si našli viac priateľov ako v škole alebo okolí. V každom prípade, komunita sa buduje na zdravom jadre.

3. Človek sa naučí niečomu novému, technickej zručnosti ako vyrábať kostýmy, rekvizity, mávať elegantne rukami atď. – a to sa môže zísť nielen pri hre, ale aj v profesii či v živote. Práca je bohumilá činnosť a navyše, dielňa alebo improvizovaný workstation sa často zmestia do obyčajnej izby (ak rodina a susedia sem-tam strpia zvuk vŕtačky).

4. Cosplay je výzva! Nielen pre súťaživých ľudí. Je to niečo iné než denná rutina. V každom správnom cosplayeri je malý preterkár, ktorý sníva o 15 minútach slávy. Alebo minimálne pochváliť sa svojím dielom. Trochu zdravého exhibicionizmu ešte nikoho nezabilo.

5. Pretože milujeme fantasy a sci-fi, zázračné svety, sny o ďalekých planétach a čokoľvek, čo nás odpútava od nudného a šedivého dneška.

6. Je to zdravšia forma socializácie ako vysedávať v krčme alebo pred televízorom. A každý con zabezpečí dostatok fotografického materiálu pre facebookovské profilovky.

7. Sloboda prejavu. Cosplay v skutočnosti nemá predpísané pravidlá, čo, ako, prečo, s čím a kedy navliecť na seba. Fantázii sa medze nekladú.

8. Je to umenie. Možno nie také staré ako sekanie dlátom do mramoru, ale človek s umeleckými sklonmi sa pri výrobe kostýmu dokáže dosýta realizovať. A potom príde na stotožnenie sa s postavou a jej správaním – pravé herectvo. Alebo modeling – vyberte si.

9. Cosplay pomáha budovať sebavedomie. Áno, veľa cosplayerov vzišlo z radov nesmelých geekov, ktorí sa uprostred davu ľudí necítili práve najpohodlnejšie.

10. A hlavne je to stále hra. Úsmev na tvári. Stať sa na chvíľku hrdinom z komiksu alebo videohry je zábavnejšie ako sledovať telenovely.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin