Jeden z najslávnejších filmov 80-tych rokov, natočený známym režisérom československého pôvodu (ktorého rodičov sme odtiaľto pre vlastnú zadubenosť a zaostalosť vyhnali, ostatne ako aj iných slávnych ľudí) oslavuje 30 rokov. Takto sa robia pecky.
Vo filme naplno zažiaril Bill Murray ako parapsychológ Peter Venkman, ako hovorí známe klišé. Zažiaril je ale slabé slovo, lebo najväčšiu silu Murrayovho herectva a komiky cíti divák aj keď sa len Bill na plátne niečomu nezúčastnene prizerá.
Jeho hereckí kolegovia Harold Ramis (vedec Egon) a Dan Aykroyd (Dr. Stantz) ale vôbec neboli len ako druhé husle – oni boli totiž scenáristami filmu. Aykroyd vymyslel pôvodne story zahŕňajúcu oveľa viac ghostbusterov (krotiteľov duchov) a aj cestovanie v čase. Aykroyda inšpiroval jeho dedo, ktorý túžil zostrojiť rádio, s ktorým by chytal „spirituálny svet“.
Hrať Krotiteľov mali John Belushi a Eddie Murphy, prvý ale zomrel a druhý neprejavil záujem. Murphyho postava Winston Zeddemore sa objavila v dvojke – štvrtého afro krotiteľa do party hral Ernie Hudson. Objavilo sa tu veľa mien, ktoré sa neskôr preslávili, napríklad Chevy Chase alebo Danny DeVitto.
Scenár bol kompletne prekopaný kvôli rozpočtu projektu. Ramis sa preslávil viac ako režisér (režíroval napríklad fantastický film Na Hromnice o den více, tiež s Billom Murrayom). V Ghostbusters mal románik so sekretárkou Janine, tieto scény boli ale z filmu nemilosrdne vystrihnuté a označené za nudné. Ostala mu úloha „mozgu“ skupiny (Venkman bol ústami a Stantz srdcom, Zeddemore z dvojky pribudol ako ruky).
Teraz si dáme pár zaujímavých faktov z nakrúcania. Dej sa odohráva celý v New Yorku, ale veľa scén bolo natočených v Los Angele. Stará budova po hasičoch v NY je pravá, ale interiéry sa nakrútili v identickej kópii budovy v LA, ktorá vznikla v rovnakom roku ako tá newyorkská. Podobne to bolo aj s knižnicou – ako zábery preskakujú, menia sa aj scény z LA a NY.
Sigourney Weaver vraj už dlho túžila po komédii, ale stále ju obsadzovali len do vážnych rolí – logicky preto skočila po úlohe Dany Barrett. Na castingu štekala ako pes, lebo podľa pôvodného scenára sa mala na jedného premeniť (čo sa aj sčasti stalo). Do natáčania výrazne zasahovala a po súhlase režiséra menila niektoré dôležité repliky.
Väčšinu tvorivého času film nemal vôbec názov, len pracovne sa mu hovorilo Ghoststoppers, poprípade Ghost Smashers. Potom sa to zmenilo na Ghostbusters. No a napokon sa zistilo, že sa takto volala akási staršia detská show, takže spoločnosť Columbia musela rýchlo rokovať o právach na názov.
Kvôli natáčaniu sa musela načas prerušiť premávka v hlavnej tepne Manhattau, dotklo sa to napríklad aj námestia Time Square alebo Broadwayu. Veľká pocta, ktorú ale nepochopil slávny spisovateľ Isaac Asimov – kvôli filmu sa nemohol dostať domov. Pri návšteve tvorcov im vraj krásne vynadal, čo úplne zdrvilo herca Harolda Ramisa, ktorý bol veľkým Asimovým obdivovateľom.
Pri jednej explózii sa ako komparzista mihol Ron Jeremy, známy režisér filmov pre dospelých a všelijakých porno-zvráteností. Maličkých štekov v „slušnom“ Hollywoode mal z nejakého dôvodu vo svojej kariére veľa.
„Špeciálne efekty“ boli veľmi často nahrádzané skôr obyčajnými trikmi, keď technici hádzali zásuvky alebo mávali knihami na drôtoch. Film, ale nevyzeral vôbec lacno, naopak, vo svojej dobe bol špička. Skrátka, kvalitná, i keď tradičná filmárska práca. Proton Pack, slávna zbraň bola vyrobená zo sklolaminátu a teoreticky mala účinok ako Veľký Hadrónový urýchľovač, ktorý sa však sotva dá nosiť na chrbte – má totiž niekoľko kilometrov. Záver filmu s prekrížením lúčov bol vymyslený na kolene. Filmári točili, točili a nevedeli ako sa to vlastne skončí – preto tá posledná scéna pôsobí trochu čudne.
Zelený slizský duch Slimer, ktorý sa tak často objavoval aj v kreslenej verzii alebo na nálepkách, v každom logu atď. je pocta jednému z prvých newyorkských osadníkov, ktorý sa narodil v roku 1500. Štáb mu pracovne hovoril Onion Head. Aykroyd v jednej replike o ňom hovorí ako o hercovi Belushim, ktorý sa filmu nedožil. Jeho hlas (alebo zvuky čo vydáva) nadaboval režisér Ivan Reitman. Tiež robil hlas strážcu brány Zuula…. dôvod bol prozaický – šetrenie peňazí na dabingových hercoch. Vidíte, toľko slávnych filmov natočil (napríklad aj s Arnoldom Schwarzneggerom) a aj tak šetril každý dolár.
Mala sa točiť aj trojka… zrejme sa o tom bavili tvorcovia dlhé desaťročia. Už zostarnutý Reitman by sa na to dal v roku 2012, ale odradilo ho, že Bill Murray už do toho nechcel ísť (nehral by hlavnú rolu, to by pripadlo už mladším hercom).
A ešte ústredná pieseň filmu Ghostbusters, najslávnešia zo slávnych, práca Ray Parkera Jr…. asi nebola úplne jeho tvorba. Zrejme totiž dosť okopíroval pesničku I want new drug od Huey Lewisa, ktorá vyšla o 6 mesiacov skôr. Súdny spor trval dlho. Filmári mali možno zlé svedomie a preto Lewisa požiadali o spoluprácu na soundtracku pri ďaľšom dieli, ten to však znechutene odmietol, keď sa okolo obšmietal aj Parker. tak si porovnajte tie pesničky, však to ten Parker urobil geniálne? Aj keď je to vykrádačka.