Syfy heroes

 

Rozčúliť geekov na internete nie je ťažké. Napíšte o nich, že sú čudní a pomýlení a ešte sa pozastavte, že z čoho asi tak môžu žiť. A oheň je na streche, mediálna prestrelka sa môže začať. Takto sa začal aj jeden príbeh z roku 2013, keď si všemocný bulvár v New Yorku konečne všimol existenciu cosplayu.

Slávna módna policajtka Linda Stasi obrátila svoju pozornosť na Heroes of Cosplay, reality show na Syfy (sci-fi kanáli) pre geekov. A to bol posledný výstrel z jej hodvábneho pera. O pár dní si už mohla na Facebooku zmeniť stav zo „zamestnaná na plný úväzok“ na „na voľnej nohe“. Ešte fotečka z rozlúčkovej párty so 60-ročnými dedkovcami a zbohom 15tim rokom roboty v New York Poste.

Linde sa svojou recenziou podarilo kvalitne naštvať cosplay komunitu v Amerike. Nuž, sen každého začínajúceho pisálka, ale nočná mora vyhoretých dinosaurov. V podstate ani nerecenzovala show Heroes of Cosplay, skôr sa pozastavovala nad fenoménom hry na kostýmy ako takým.

„Som tu pomýlená ja alebo oni?“ spustila zoširoka o cosplayeroch Linda Stasi. „V porovnaní s naozajstnými vecami to vyzerá ako detská hra. Čo to dopekla vlastne je?“ pýta sa dezorientovane Linda a svojim neskúseným čitateľkám sa pokúsila definovať zákonitosti cosplayu. „Nemôžete proste skočiť do Demon Hunter obchodu a požičať si kostým? Požičiavanie „is so last decade“. Celé toto je veľmi čudné,“ povzdychla si Linda, možno už tušiac, že jej predstavu o modernom svete už pomaly odnášajú prúdy histórie.

Celý článok pretkala autorka ironickými poznámkami a vyvolala mohutnú odozvu z cosplay komunity – ktorá sa v USA prejavuje záplavami mailov a otvorených listov. Na konci svojho dielka sa Linda ešte nechala počuť – z čoho vlastne žijú Cosplayeri, keď od rána do večera len pracujú na svojich kostýmoch alebo chodia po conoch? „A najčudnejšie je, že sa tito ľudkovia naozaj túžia stať tým, na koho sa hrajú,“ zapichla svoju prvú skúsenosť s cosplayom bývala autorka v New York Poste.

 

Poďme sa pozrieť na pár útržkov otvorených listov a blogov, ktoré adresovali autorke nešťastnej recenzie americkí cosplayeri (miestami veľmi voľný preklad, ako zvyčajne :)).

Elisa Melendes (uverejnené na blogu Miami NewTimes): Cosplay je kreatívny, nie bláznivý. Cosplayeri pochádzajú zo všetkých sfér života, sú to zamestnanci aj študenti. Prečo sa pýtať odkiaľ na to berú peniaze? Môže sa tomu venovať aj taký novinár na voľnej nohe (úder pod pás Linde, pozn. prekladateľ). Cosplay nie je len o peniazoch a súťažiach. Je to niečo, čo má cenu hoci len tej tvrdej práce a toho fandenia kamarátov, keď ste na pódiu. Nechceme byť tými, koho kostým máme, my sa chceme zabávať, keď sa v ich kostýmoch predvádzame. Je to výzva zložiť takto poctu svojej obľúbenej postave. A zároveň kus umenia. Ty, Linda, si možno tiež cosplayerka a ani o tom nevieš. Určite sa zamyslíš nad svojím kostýmom, keď ťa nejaký povýšenec na Halloweenskej party vysmeje alebo rozžiariš tvár svojich priateľov.

Hsing Tseng (na portáli uloop.com): Drahý New York Post, poďme sa porozprávať o cosplayi. Tvoja recenzia má niekoľko nepresností. Tvoje zovšeobecnenie ako že sme „pomýlení“ alebo čudní nahnevalo mnoho cosplayerov a spôsobilo, že časť spoločnosti sa na nás díva zvrchu. Cosplay nemusí byť drahý ako píšeš. Niekedy áno, ale väčšina ľudí nakupuje v lacných obchodoch alebo recykluje staré, nepoužívané veci. To je v poriadku. Ale vykresliť cosplay ako predražené extravagantné hobby je lož. Aj cosplayeri vedú normálne životy a zarábajú si na seba. Yaya Han, ktorú si spomenula, dokonca vyžije z cosplayu – má veľmi úspešný podnik, kde predáva materiál na „brnenie“ alebo svoje plagáty. Yayu veľmi obdivujem, najmä za to, že sa s každým delí o všetky svoje skúsenosti. Ale nie je autorita! Má oveľa lepšie zdroje na to, aby dosiahla lepšie výsledky – a hlavne, v našej komunite by sa nikto nemal vyvyšovať na iných. Preferovať ich pred inými, len zato, že boli vybraní do televíznej show, je ponižujúce a nefér. Každý cosplayer pozná hranicu medzi realitou a fikciou. Samozrejme, že niektorí majú radi súťaže, ale pre väčšinu to naozaj nie je o pretekaní sa. Cosplay ako umenie si zaslúži uznanie a nie posmech. Takže nabudúce, milá Linda, než niečo napíšeš, najskôr si zisti detaily a zdrž sa rozsudkov o koníčkoch iných, o ktorých ty nič netušíš.

Vicious Cosplay – Kristina (na svojom účte na tumblr.com): Otvorený názor. Je zvláštne posudzovať show, ktorá beží prvý týždeň. Jedným dychom autorka recenzie prejavila neznalosť, nedostatok porozumenia ku koníčkom iných a zároveň urazila fanúšikov. Vlastne len bolo povedané, že cosplay je čudný a nežiaduci. Mne cosplay pomohol k získaniu zručnosti na magisterskej úrovni, dostala som 14 cien a precestovala cony na Východnom pobreží, Stredozápade, dokonca v Kanade. Väčšina súťaží nemá inú cenu než trofej a dobrý pocit, hrdosť, že sme to urobili dobre. Pre zasvätených existuje veľa definícií cosplayu, je tam viac smerov, vysvetlenie sa nezmestí do jedného článku. Každý cosplayer je iný, ale môžeme nosiť rovnaké kostýmy. Nie je to len záležitosťou návštevníkov conov v USA, ale miliónov ľudí na celom svete. Sme fanúšikovia a máme radi, to čo robíme. Medzi nami nie sú žiadni „bohovia cosplayu“. Keď si niekto myslí, že je kráľ, neznamená to, že si to myslia aj ostatní.

Dizzy Night (na nerdtalkradio.com): Hodotenie cosplayu a fakty. Odpoveď Linde Stasi. Slušná novinárka má urobiť prieskum v téme a vyvarovať sa nepresností. Cosplay nie je súťaž konkurentov ani sprievod. Môžete sa ho tiež zúčastniť. Cosplayeri nechcú byť ich postavami. Ak by to bola duševná choroba, tak by to nebola zábava. Yaya Han je talentovaná žena, ale nie maskot. Nie všetky kostýmy sú drahé. Niektoré možno áno, ale plno ľudí napríklad míňa milióny dolárov na obrazy. Odkiaľ na to berú? Pravdepodobne prevázdaním rituálu s názvom „práca“. Cosplay je umelecká forma a to by ste mali rešpektovať. Nemôžete poprieť, že niektoré práce sú jednoducho ohromujúce.

Za veľkou mlákou je Linda Stasi známa už od 90-tych rokov ako stĺpčekárka a „geniálna“ drzá kritička v bulvárnych tabloidoch. Skrátka, v redakciách mala na starosti klebety. Dokonca s tým hosťovala aj v niekoľkých obľúbených televíznych show. No, uznajte, na názore takej celebritky zjavne záleží mnohým Američanom.

Mimochodom, Linda z Postu odišla vraj oficiálne kvôli písaniu novej knihy. Má ich na konte už päť. Sú v prísnom žánri „non-fiction“, kúsky ako „Jednoducho krásna“ alebo „Najlepšia pomsta je vyzerať dobre“.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin