Holuby

Možno že nie všetky vtáky škodia záhradám, no je nepríjmné niečo pestovať a sledovať nájazdy škorcov, vrabcov alebo susedových holubov. Alebo sa zlostiť s prilietajúcimi vtákmi na vašom balkóne.

Väčšie vtáky ako vrany sú schopné pustiť sa aj do ovocia a zeleniny – aj preto sa v angličtine strašiakom hovorí scarecrow (plašic vrán). Vtáky vám môžu upchávať ventiláciu, alebo špiniť strechu. Ako ich dostať z okolia domova humánnou cestou (trovenie alebo chemikálie sú nelegálne)? Odporúča sa napríklad odstrániť z okolia domu zdroje vody (ako jazierka a fontánky, kde vtáky pijú), odpadkové kopy alebo čokoľvek, čo povzbudzuje živočíchy ku kŕmeniu sa. Na rôzne otvory v stavbách, dávajte vzdušné kryty, alebo do nich vkladajte plašič vtákov. Vymeňte staré drevené rámy, do ktorých ďobú drozdy za moderné plastové časti.

Taktík je veľa a v rôznych domácnostiach môžu fungovať rôzne veci. Musíte na to prísť sami.

  1. Kolíky s predmetmi. Do záhrady rozmiestnite kolíky alebo tyčky a na ne môžete dať prázdne plastové fľaše, ktoré sa točia vo vetre, alebo rôzne staré handry, či igelitky, ktoré ako vejúce vlajky plašia vtáctvo.
  2. Ďalšie plašice. Šnúry s handričkami, ohnuté drôty na ochranu čerstvo zasadených sadeníc – všetko sa dá vyskúšať. Staré cédečkačka, alebo balóny, zavesené napodobeniny zvoncov, siete, folie – čokoľvek vás napadne.
  3. Figuríny predátorov. Môže ísť o peknú dekoráciu – trebárs plastová socha sovy alebo dokonca hada. Vtáky sa inštinktívne vyhýbajú tomu, čo ich môže zožrať. Ako vieme, vtáky reagujú už aj na siluety iných vtákov na skle.
  4. Ultrazvukový odupudzovač vtákov. Aj keď operence nevyzerajú, žeby mali uši, v skutočnosti majú výborný sluch. Na niektoré zvuky sú veľmi citlivé a to využívajú elektronické plašiče. Sú lacné, ľahké a vystačia si s minimom elektriny. Niektoré odpudzovače napríklad imitujú smrteľný zvuk vtákov a spôsobia, že sa vtáctvo zďaleka vyhýba pozemku. Toto riešenie sa odporúča aj na balkóny, no hlavne tam, kde nie sú iné domáce zvieratá.
  5. Optické plašenie. Vtáky reagujú aj na odlesky svetla, takže v záhrade môžete porozkladať rôzne naleštené pliešky, alebo vrchnáky z fliaš a vtáky medzi nimi nenájdu pokoj.
  6. Psy. Niektoré ovčiarske psy, napríklad borderské kólie sú skvelé na udržiavanie poriadku na dvore. Najmä tie plemená, čo sú aktívne skoro ráno (ako vtáky) a veľa sa hýbu. Psov používajú aj veľké svetové letiská, alebo odháňali vtáky, funguje to tisíce rokov aj doma. Samozrejme, aj iná zver funguje proti vtákom, no predpokladáme, že väčšina populácie nie sú sokolníci. Mačky sú hádam najprirodzenejší nepriatelia vtákov.
  7. Kovové hroty. Používajú ich samosprávy, alebon napríklad aj cirkev na kostoloch. Vtáky sa totiž usádzajú na rôznych rímsach, odkvapoch a rovných strešných plochách, ktoré sa dajú ľahko pokryť hrotmi tak, aby ich zdola nebolo vidno a medzi ktoré sa nedá pristáť zo vzduchu.

S vtákmi sa nebojuje rovnako ako s myšami. Pasca na myši je všeobecne vnímana ako užitočná pomôcka, pretože myši a hlodavce majú tendenciu sa ľahko premnožovať, kým vtáctva ubúda a veľa druhov je chránených. Ak máte problém s potkanmi, pozrite si náš starý článok ako zabiť potkana.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin