Počítače Alto

Počuli ste u historku ako Windows v skutočnosti okopíroval Bill Gates (Microsoft) od Steva Jobsa (Apple), a ako to zase Steve „ukradol“ Bobovi Taylorovi (Xerox)? V skutočnosti je to trochu dlhší príbeh – a veľmi fascinujúci.

V histórii technológií totiž nepoužívame výrazy okopíroval alebo nebodaj ukradol – miesto toho hovoríme, že „inovoval“. Skrátka niekto videl nejakú technológiu a vylepšil ju. Ostatne, aj onen Bob Taylor (o ktorom riaditeľ Google Schmidt vyhlásil, že „Bob vynašiel skoro všetko“) mal svoje nápady z iných laboratórií… Napríklad z NASA, kde pracoval, alebo trebárs firmy Digital Research, ktorú dnes už nikto nepozná. No vidíte, operačný systém MS Windows sa pri inej súhre náhod mohol volať aj DR Windows.

Jednoducho – veci nakoniec vybublali tak, že Jobsa, ktorý bol tvrdý a nepríjemný obchodník, dnes pozná každý, kým milého a obľúbeného Taylora skoro nikto. Za zmienku ešte stojí, že ani jeden z dvojice veľkých inovátorov nevedel napísať ani riadok programového kódu :). Avšak práve títo ľudia viedli vývojové tímy, v čase keď 1. bežní ľudia nechápali načo sú dobré počítače 2. keď odborníci nechápali načo sú dobré displeje v počítačoch.

Práve v týchto dňoch niekoľko technologických portálov prinieslo správu – je to už 40 rokov odvtedy, keď v novembri 1977 firma Xerox PARC z Palo Alto zorganizovala na Floride veľké stretnutie počítačových vývojárov a ich manželiek – pod názvom Future Days. 300 ľudí – to bol v tej dobe ozajstný IT Woodstock.

Pracovníci Xerox PARC priviezli 20 krásnych osobných počítačov Alto a 6 laserových tlačiarní – výkvet sci-fi technológií, ktorý v rodnom Silicon Valley aj fungoval, ale v horúcom a vlhkom floridskom počasí sa mu do toho veľmi nechcelo :). Aby to počítače zvládli, museli xeroxáci nahradiť hotelovú klimatizáciu narýchlo požičaným kamiónom z letiska (a dokonca museli načierno vypíliť aj jeden strom za oknom).

Nebola to úplne typická IT show. Nikde po ruke nebol Steve Jobs, aby ukázal ako sa to robí. A tak organizátori stavili na luxus – drahé vína, autá, módne prehliadky pre manželky, živý orchester a Henry Kissinger za mikrofónom. Bola to veľká demonštrácia technológií – a Xerox si ňou zaťal sekerou do nohy. Akcie Xeroxu začali okamžite klesať (najmä kvôli kopírujúcim japonským firmám), ale „inšpirovali“ sa všetci. A výskumníci Xeroxu sa časom roztratili do iných firiem, napríklad dosť ich išlo do Adobe. Skrátka, svoje rodinné striebro si neustrážili, spočívalo v myšlienkach, nie v plastových krabičkách. Ale manželkám sa vraj výlet veľmi páčil.

A kvôli nešťastnej otvorenosti dnes poznáme Xerox ako „tú firmu s kopírkami“. Pritom práve Xerox je za vynálezom osobného počítača. V Xeroxe sa zrodili myšlienky na Office, myš, grafický operačný systém, Copy C+V, bitmapy, počítačové siete a protokoly, e-mail, grafické editory, tlačiarne a tak ďalej a tak ďalej. Kuk na ich slávne demo po 40 rokoch tu. A áno, Xerox mal aj prsty vo vynáleze internetu, keď z peňazí daňových poplatníkov vytiahol polmilióna dolárov na vývoj počítačových sietí.

Deti dnes už vyslúžilých vývojárov na ich staručkom deme nič zvláštneho nevidia. No iní videli. Jobs a spol. vraj dostali najväčší záchvat „toto chcem“ v histórii, technológie Xeroxu rozobrali na čiastočky, zase zložili – a hlavne, vylepšili. Hovorí sa, že plány na počítače Macintosh boli napísané na počítačoch Alto od Xeroxu – a vytlačené na tlačiarňach hádajte od koho. Možno by si výskumníci PARC mali dnes búchať hlavy o stenu, ale nie je na to dôvod. Vo svojej peknej dobe to boli skrátka oni, kto bol hlavným motorom počítačového pokroku. A nebol ten ich Alto krásny počítač?

Obrázok z IEEE Spectrum

O autorovi Zobraziť všetky články

admin