Ako vylepšiť spálňu

Najpokojnejšie miesto v dome je spálňa – a nikdy nie je príliš malá na to, aby sa s pár trikmi nedala vytúnovať.

Odpočívate radšej vo veľkorysých priestoroch, alebo vám stačí malý bunker? Väčšinou platí, že najlepšie sa cítime v čistých (voňavých) a svetlých priestoroch. Predsa len – nejde len o spánok, väčšina ľudí prečíta najviac kníh práve tu, takže sa tu aj dosť premýšľa :). Mimochodom, dobrému pocitu zo spálne napomáha aj čistá prázdna podlaha – teda pohodené drobnosti, CDčka, sex-pomôcky, elektroniku či oblečenie si strážte a upratujte po sebe.

  1. Textúry. Čo sa hodí do spálne, ak nechcete nemocničnú sterilnú bielu? Na vankúše, koberce, pokrovce, obliečky a podobne sa často dívame ako naši rodičia a do módy sa vracajú staré „vintage“ štýly. Ale aj umelecké, populárne a prírodné motívy. Nenechajte si do toho kecať nikým iným než iba vlastnou rodinou. Aj zdravý funkčný minimalizmus má svoje čaro.
  2. Posteľ pri stene. Má to dve výhody – ušetríte priestor, a veľa ľudí sa v spánku rado opiera o nejakú zábranu, alebo trebárs sa boja, žeby sa zgúľali v noci dole. Preto je praktické mať aj na stene drevenú dekoráciu na opieranie alebo peknú textíliu – aby ste sa nezapierali do surovej steny. Veľké rámy a obruby postelí dnes už nie sú v móde, a sú aj dosť nepraktické.
  3. Pri akých farbách zaspávate? Prejdite si vzorkovníky v nábytkových shopoch, napríklad Zuma Design. Uvidíte to bohatstvo farieb a vzorov, no nie všetko sadne všetkým. Zelená alebo modrá, to sú farby pokoja, prírody. Len pre inšpiráciu. Neutrálne farby sú pre neistých ľudí, ktorí nechcú experimentovať. A majú na to právo.
  4. Veľa dreva. Áno, s drevom sa stále počíta do budúcností. Podlahy a celé steny z dreva – v kombinácii so štýlom nábytkom – to sa stále považuje za veľmi príjemnú spálňu. A nemusí to byť ani predražené. Medzi drevom sa človek dobre cíti a je to aj zdravé.
  5. Tapety alebo chcete niečo modernejšie? Tapety sa vraj vracajú, to sa ostatne píše už dlho, možno nikdy sa vlastne nevytratili z trhu. A čo takto trojrozmerné textúry a plastiky? Dokážu naozaj zaujať a pôsobiť pohostinne na našu dušu.
  6. Bez zrkadla nie je spálňa. Keďže zo spálne vyrážate do sveta, veľké zrkadlo je samozrejmosťou. No jeho sekundárna funkcia je tiež dôležitá – zrkadlo opticky zväčšuje priestor a to niekedy dosť výrazne. Pri správnej orientácii pomáha aj presvetliť miestnosť… to je super. Ak chcete zväčšiť ešte trochu priestor, spravte úložisko na predmety pod posteľami. Sem tam nejaký ozdobný kôs alebo box, a máte šik domácnosť.
  7. Práca a oddych. Vo väčšine menších spální  sa trochu aj pracuje. Preto si ľudia dávajú do svojich spální napríklad pracovné stolíky, šijacie stroje, súkromné knižnice – dobre robia. Snažte sa usporiadať svoj nábytok tak, aby jeho výmera zaberala čo najmenší priestor.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin