animeshow 2014

 

Veľmi pekná štatistika nepochybne naskočila aj v celkovom počte návštevníkov Anime Show, čo sa prejavilo nedostatkom bulletinov k vstupenke. Skrátka v sobotu už neboli – kto chcel program, musel si nejaký zodvihnúť zo zeme :). Ale to je vlastne veľké plus, ešte trochu viac ľudí a nabudúce hádam staručký Istropolis už ani nebude stačiť. Žeby sa schyľovalo k prvému open-air conu na Slovensku? V takom prípade konečne odpadne problém s klimatizáciou (predsa len, Istropolis kedysi navrhli ako svätostánok pre Revolučné odborové hnutie, kde na schôdzi pri tlieskačkách neprekážalo, že je to tam občas ako v sáčku s chlebom a salámom).

Drobnou novinkou v hlavnej sále bolo, že na pódiu už nebolo čierne pozadie, ale akési fialové alebo modré – čiže pestrofarebnejšie a menej pripomínajúce Čierne Divadlo Jířího Srnce. Fotografi si to určite pochvaľovali, keď už osvetlenia býva tradične pomenej. Vlastne aj tých fotografov tento rok tak nejak pribudlo… Už i na Slovensku začíname konkurovať súbežnému podujatiu Anime Show v Bostone.

Cosplay súťaž napokon vyhral súťažiaci, ktorý prišiel v kostýme Eustass Kida z One Piece – publikum ukázalo slabosť pre Mužov so železnou rukou. Samozrejme, k prvému miestu gratulujeme a víťaz si zaslúži svoje miesto medzi legendami. Ale aj ostatní mali v tejto sezóne premakané kostýmy – napríklad slečna na druhom mieste si do svojej výbavičky Elementalistky či Mesmerky (?) z Guild Wars 2 namontovala žiarovky, takže svietila ako keď tú hru máte zapnutú na full detailoch (my nemáme, lebo keď sa priženie stádo warriorov a guardianov, tak nám to moc trhá). No a napokon, tretie miesto na Pokrovci Uznania pre dvojicu z Final Fantasy, ktorá sa nám dokonca nezmestila do jednej fotky, taký veľký klobúčisko mala dotyčná cosplayerka Conjurerka.

Keby to bolo na nás, určite by sme vyzdvihli oveľa viac cosplayerov – konkurecia bola veľká a mnohí si na svojej produkcii dali veľmi záležať. Dúfam, že dostávajú aspoň diplomy za účasť alebo pomaranče ako v škôlke alebo tak. Ale majú aspoň uznanie prísneho publika a dobrý pocit z vykonanej práce.

Ešte by sme špeciálne chceli pochváliť pani moderátorku, hlavne zato, že sme na internete čítali nejaký hejt, kde istý troll tradične z dlhej chvíle rýpal do hlásateľky. V skutočnosti je veľmi dobrá a už roky sa jej mužský parťák pri moderovaní súťaže nevyrovná (ten čo minulý rok potichu držal mikrofón, tento rok držal už len kartičky, a potom tam pribudol ešte jeden pohoďák, ale ten si priazeň obecenstva získaval cestou korenistých narážok). Takže dúfame, že pani moderátorku uvidíme aj na jeseň na Comics Salóne (ak sa nevrhne zo skaly kvôli tým dvom, čo neprišli).

Nuž a to by bolo asi všeko – opäť raz rešpekt voči všetkým, ktorí stihli pobehať veľa prednášok (nám sa to stále akosi nedarí, hoci tohto roku sme sa veľmi veľmi chceli pozrieť na ten český Kingdom Come – rána po piatkovej noci bývajú drsné). Tak zase nabudúce na jeseň – a karavána ide ďalej.

Nedeľa a Cosplay divadlo

Autor: Pauli “Celeby” Jelínková
Ha Ha Cosplay

Nedeľňajšie cosplay divadlo, ako to už býva každý rok, opäť zaznamenalo hojnú účasť divákov na tohtoročnej Animeshow. Snáď by bolo lepšie, keby sa aj tých účastníkov hlásilo viac. Bohužial, ja osobne si pamätám iba jeden ročník, kde bolo zahlásených až 9 týmov, ostatné roky sa čísla súťažných skupín pohybovali iba okolo 3 až 4 týmov. Každopádne, tento ročník sa zahlásilo až 6 skupín, nakoniec však súťažili 4. To znamená, že 75 percent súťažiacich sa tešilo z výhry, ostatných 25 percent sa tešilo z účasti.

Ako prvá vystúpila skupinka s tematickým názvom Forever second (kvôli dlhoročnému zvyku obsádzania druhého miesta jedného z jej členov), so scénkou týkajúcou sa hlavne Tekken-u. Na konci predstavenia prekvapili ľudskou pyramídou. Ako druhá sa predstavila skupina No balls, s vystúpením z prostredia sympatického anime Ouran High school host club, kde nám ukázali, že to nie je až také jednoduché byť hostiteľom v prestížnej škole plnej mladých dám. Po nich nasledovala skupina s názvom HaHa cosplay s rozprávkou o modernej princezne, ktorá nebola spokojná so svojim menom a tak usporiadala udalosť na hľadanie muža, ktorý by mal to, po čom každá žena túži. Potenciál. A ako posledný sa predstavili Minioni s ich vystúpením absurdného charakteru pre ľudí nezasvetených do animáku Despicable me (Ja, zloduch).

Poradie, o ktorom rozhodli diváci bolo nasledovné : 3. No Balls, 2. Haha Cosplay, 1. Forever second.

Cosplay finále

1.miesto

Eustass Kid – One Piece

2.miesto

Shining Blade – Guild Wars 2

3.miesto

Conjurer & Dragoon – Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Celý album z akcie tu

O autorovi Zobraziť všetky články

admin