Slovenská národná galéria (zdroj obrázka: sng.sk, bohužiaľ)

Slovenská národná galéria (zdroj obrázka: sng.sk, bohužiaľ)Pripomeňme si opäť prípad stránky sng.sk. Vlajková loď slovenského umenia vyzerá mierne povedané príšerne. Lacná nebola.

Predražená ako národniarske logo, ale s neotrasiteľnou vierou vo vlastnú výnimočnosť. Gallery is not dead, hlása výsmešne jeden z plagátov. Vitajte v novodobej histórii slovenského umenia.

Design stránky Slovenskej národnej galérie nemá prebíjať umelecké diela. Niečo na tom bude. Ale napríklad vo francúzskom Louvre alebo anglickej Národnej galérii si to nemyslia. Ich weby sú veľkoryso navrhnuté, potešia oko. Koniec koncov, samotná galéria má byť tiež umelecké dielo. Dobre, neporovnávajme našu Poplušku s tak vyspelými kultúrnymi inštitúciami. Vynechajme aj Čechov, lebo to bolí, hoci aj u nich sú niektoré weby galérii s minimalistickým nápadom. Čo tak Koniarkova galéria v Trnave alebo Nitrianska galéria? Všetky slovenské regionálne galérie majú lepšie weby ako celoštátna inštitúcia. Všetky inštitúcie majú krajšie weby ako Slovenská národná galérie.

Funkcia webu je pozývať návštevníkov do galérie. Nie ich plašiť preč. Neviem, či tento pokus Janka zo ZŠ niekoho zaujme. Hanba ma obchádza, keď si pomyslím, že na stránku sng.sk náhodou narazí zahraničný nadšenec a nebodaj identifikuje o čo ide. Pravdepodobne si pomyslí, že Slováci sú národ toaletných inzistných umelcov, kde sa zbohatlíci radi hrajú na znalcov, ale nerozoznajú neandrtálske jaskynné maľby od Hitlerových krajiniek.

Myslím, že galérnici sa obhajovali pokusom o originálny minimalizmus. Ja vravím, že webmaster skopíroval americkú nga.com, len s mizerným vkusom a defaultnou farbou linkov. Web, ktorý stojí 25 tisíc eur, by mal aspoň fungovať na najbežnejších prehliadačoch. Ale slovenský domáci majster si nedal ani tú robotu otestovať ako vyzerá jeho dielko v starom Internet Exploreri napríklad. V tom mojom sa rozpadne na haldu nesúrodých znakov a errorov. Stránka nemá metadestripction funkciu, takže v Google vyhľadávači to vypisuje len texty z noviniek, podrobnejšia prezentácia nehrozí. Neznalému človeku nenapadne, že ide o dôležitú inštitúciu.  Zaplatilo sa to z dotácie Ministerstva kultúry – bez súťaže, zadaním, ako inak.

Autora webu nemá cenu spomínať. Je to nejaký výherca Národnej ceny za dizajn, ocenenia o ktorého vážnosti si myslím svoje. Pred 89 rokom by možno dostal aj medailu Hrdinu československej práce alebo aspoň pochvalu pred nastúpenou jednotkou akademických maliarov. Ak sa náhodou dostane k tomuto textu, pravdepodobne sa urazí. Hádam to za tie evry stálo.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin