Michail Bulgakov: O prospešnosti alkoholizmu

Michail Bulgakov: O prospešnosti alkoholizmuMalé tenké knižky bývajú najlepšie. A keby neboli, aspoň ich má čitateľ rýchlo z krku.

Z nadpisu by si niekto povedal, že ide o propagáciu alkoholizmu, alebo poviedky toho typu juchacha, jachacha, vodka, hihihi, ale nie je to tak. Vlastne, ťažko povedať, či sú to vôbec dnes ešte fejtóny – vo svojej dobe (20 a 30-te roky v Sovietskom zväze) veru boli a nie obyčajné – také, za ktoré sa šlo posedieť si do smrti za severným polárnym kruhom alebo do nejakej vyberanej destinácie na Sibíri.

Písať o tom ako ožratý čekista sám hlasuje za dvesto ľudí? Odvaha. Bulgakov musel byť odvážny, alebo možno aj hlúpy, keď sa dokázal ozvať po Majakovského „samovražde“. Alebo aj veľmi chytrý. Historka so Stalinom, ktorý ho namiesto na šibenicu poslal do lukratívnej umeleckej funkcie je dobre známa, ale ktohovie, čo nevyslovené v tom ešte bolo.

Vlastne niektoré veci sú dosť smutné – ako krátka poviedka, kde chlapík vyberie príspevok na novorodenca a prepije ho, zakiaľ doma jeho neveste po pôrode už dopína, čo sa stalo. Žiadna pointa. Proste prepije peniaze a koniec. Alebo chlapík prepije peniaze zo závodu a bum, tiež koniec. Pekná sonda do života v začiatkoch novej éry ľudstva :P.

Je tu aj pár kúskov, ktoré nijak nesúvisia s alkoholom, ale krásne dotvárajú mozaiku sovietskej krajiny. Komisia vyberá z nervóznych uchádzačov učiteľov ako na fronte. Roztomilý a poučný príspevok. A nakoniec, najobsiahlejšia poviedka, alebo skôr esej o Kyjeve z pohľadu Moskovčana. Ale dôležité nie je to, čo si autor myslí o troch kyjevských cirkevných domoch, ale to, že on sám je vlastne rodený Kyjevčan. Dokopy 17 krátkych a svižných dielok. Príjemná knižka.

A ako sa z blogera napive.sk stáva zrazu knihomoľ? Cupitá si po nákupnom centre a tu mu padne pohľad na obal malej zbierky poviedok od ruského spisovateľa z medzivojnových čias. Prebal ktosi strhol a tak si môžeme čítať stáročia zhromažďované múdrosti ruskej duše (tak a nekúpte to):

– Vodka podporuje zpěv, voda hněv
– I ta slípka musí pít!
– I když sťatej, přece svatej
– Čaj není vodka, nedá se pít na litry
– Budeš pít zbožně, synu, nedostaneš kocovinu
– Umírněné pití, dlouhé žití!
– Pití je naše radost!
– Vodka mysl rozjasní, historii objasní!
– Alkohol nešatí, ale zahřeje…
– Řeči se vedou, vodka teče
– S jedou lahví daleko nedojdeš!
– Pil – umřel, nepil – umřel taky
– Když i trochu přihneš, problémum se vyhneš

O autorovi Zobraziť všetky články

admin