Filozofi vedia svoje

Filozofi vedia svoje* Oženiť sa, znamená rozdeliť sa o svoje práva a zdvojnásobniť svoje povinnosti. (Arthur Schopenhauer, nikdy sa neoženil a nechodil k holičovi)

* Manželstvo je obdobie ľudskej existencie, keď je žena šťastná a muž ženatý. (Friedrich Nietzsche, vyrastal medzi samými ženami a na inštitút manželstva mal časom len tie najhoršie slová)

* Manželstvo je jediné otroctvo povolené zákonom. (John Stuart Mill, oženil sa po 21 rokoch chodenia so svojou vyvolenou)

* Ideálne manželstvo musí spĺňať dva predpoklady; muž musí byť hluchý a žena slepá. (Sokrates, jeho manželka Xantipa sa stala symbolom hašterivosti)

* Manželstvo je jediné dobrodružstvo dostupné zbabelým. (Voltaire, po tom čo by ho za protináboženské spisy najradšej upálili našiel útočisko u jednej hmotne zabezpečenej vojvodkyne, ktorej tvrdil, že je jeho múzou)

* Manželstvo je otroctvo v kultúrnom rúchu a odporuje ľudskej prirodzenosti. (Albert Einsten, toto musel utrúsiť v dobrom rozmare a v dostatočnej vzdialenosti od pani Einsteinovej :))

* Manželské jarmo je také ťažké, že niekedy sú potrební traja, aby ho uniesli. (Alexander Dumas, oženil sa s mladou herečkou, ktorej pravidelne zahýbal a príležitostne za sebou nechával nemanželské deti neurčitého počtu)

* Koláčmi sa nasýtite, ale nenadchnú vás. A ani ona vás už nenadchne, keď prestane byť sladkým snom a stane sa solídnou stokilovou manželkou. (George Bernard Shaw, jeho manželstvo bolo mierne povedané komplikované pre tú záľahu bočných projektov naokolo)

* Vydarené manželstvo je div sveta. (Jan Werich, jeho pani manželka Zdenka sa určite netešila, keď sem-tam trúsil okolo seba reči typu „manželov v autobuse spoznáte podľa toho, že sa spolu nebavia“ a podobne)

* Manželstvo je niečo medzi rajom a polepšovňou.  (Miloslav Švandrlík, vydržal to s manželkou dôstojne až do smrti, hoci pri pohľade na erotické karikatúry v jeho knihách by ste to do neho nepovedali)

* Pred manželstvom je treba mať oči dokorán otvorené, po ňom ich radšej zavrieť. (Benjamin Franklin, svoju ženu Deborah si chcel vziať už v 17 rokoch, ale predbehol ho bohatší nápadník. Keď sa však vrátil z Európy, svoj cieľ dokončil)

* Manželstvo, to je ustavičný boj s obludou, ktorá všetko požiera. Tou obludou je zvyk. (Honoré de Balzac, zobral si fanynku jeho kníh, bohatú poľskú vdovu, ktorá už porodila predtým päť detí)

* Muž znáša manželstvo pre lásku k žene. Žena znáša muža pre lásku k manželstvu. (Gabriel Laub, počtom slávnych výrokov o manželstve definitívne vyhral súťaž o najchronickejšieho kverulanta)

* V manželstve sa občas treba hádať, lebo tak sa navzájom dozvieme niečo o sebe. (Johann Wolfgang Goethe, ženy ku ktorým mal vzťah je škoda počítať na jednotlivé kusy, bolo toho proste veľa, písal im tisíce listov, veršov a mal zvláštnú úchylku pre mohutné vydaté dámy)

* Lepšie je byť ženatý ako mŕtvy. (Molière, Madeleine Béjart bola úžasnou podnikavou ženou, so zmyslom pre organizáciu, vedela zahrať každú postavu v divadle. Spolu s Moliérom založili divadlo a dlho spolu žili. Nakoniec si Moliére vzal jej mladú dcéru, hoci sa hovorilo, že sa zo zvyku venuje aj matke.)

O autorovi Zobraziť všetky články

admin