koji kondo

 

Klenot Nintenda, ktorý má na svedomí hudbu vo vyše 25-ročnej histórii v super-sériách Super Mario Bros a Legend of Zelda. Zo svätej trojice Mário – Link – Sonic nebol len pri tom treťom. Posledné kúsky z týchto nekonečných sérií vydali v tomto roku. Koniec je, samozrejme, v nedohľadne.

Za tie roky bol pri mnohých hrách. Niekde ako hlavný skladateľ, niekde ako spolu-skladateľ, zvukár, či dokonca aj programátor zvuku. Skrátka ikona svojej firmy, na japonský spôsob verný hádam až do smrti.

Koji Kondo začínal v rockovo-jazzovej skupine, študoval umenie v rodnej Osake, ale klasického hudobného vzdelania sa mu nedostalo. Preto sa ako samouk posadil k piánu a počítaču a začal plodiť svoje prvé dielka. Prvý soundtrack v Nintende prišiel v roku 1984, čiže v roku, keď ešte Černobyľ veselo vyrábal elektrinu. Jeho prvotinou bola hra Golf a Punch Out. Zložil aj Soccer. Aké poeticky krátke mená mali vtedy hry.

Zmenil zvuk herného priemyslu ako málokto. A to nehovoríme, len o jeho notorickej hudbe v Máriovi, ktorá je známejšia ako národná hymna. Typický konzolový zvuk a pestré melódie rozvinul v klasickej dlhočiznej sérii Legend of Zelda s trochu zženštelým elfom Linkom v hlavnej roli.


O autorovi Zobraziť všetky články

admin