Zlaté dobré časy

„Tak nám zrušili Maduar,“ povedala posluhovačka. „Čože!?“ tresol od zlosti Švejk do stola.

Aj Nekonečný príbeh sa raz musel skončiť… Ale bratia Matyinkóvci sú ako staré hrčavé duby. Chlapci z kraja s 30% nezamestnanosťou sa nevzdávajú poľahky. Medzera v populárnej hudbe medzi Mirgovou a Rytmusom musí byť!

S veľkou pompou ohlásené turné Zlaté dobré časy s Petrom Kotvaldom a 75-ročnou babkou je zrušené. Strohý dôvod – zdravotné problémy. Žeby babka zabudla text svojich piesní zo 70-tych rokov, ktoré sú prirodzeným žánrovým doplnkom k vypaľovákom zo začiatku 90-tych rokov?

Oznam o prerušení „šnúry“ na Facebooku komentovali rovní traja ľudia, z toho jeden vyjadril podozrenie, že sa tak stalo kvôli nezáujmu verejnosti. Pritom cena lístka bola ľudových 18 euro. Niežeby to Maduarom vzalo elán z ich pokusov o comeback. Verejnosť totiž na nich prdí už 20 rokov a oni sa už 20 rokov nazdávajú, že  dancefloor nezomrie skôr ako sa dokrúti posledný kolotoč. Takže – to the infinity and beyond!

Zoskupenie má momentálne menej fanúšikov ako bývalých členov (svojich fanúšikov volajú „hafananáci“, podľa 40 rokov starého černošského hitu, ktorí chlapci v návale inšpirácie opajcli a dobyli s ním Čágo bélo šílenci hitparádu). Verte či nie, voľakedy v tričku Maduar pôsobilo postupne až 10 ľudí, vrátane takej hviezdy ako je Erik Aresta (ktorý mal v čase najväčšej slávy najdrahší športiak na Slovensku – len škoda, že do neho nemal na benzín a musel stopovať ako chudobný študent). Pri prvom albume si Maduari mohli dovoliť mať v klipe aj 20 báb v bikinách… dnes by sa na to už asi nedala ani Barbara zadarmo. Core fanúšikov majú v Maduare presne sedem, i keď dvaja sa už predávkovali.

V minulom roku (a toto opäť málokto vie :)) mali hoši dokonca tour po USA a Kanade. Navštívili niekoľko miestnych grill barov a steak housov, kde návštevníkov zoznámili so svojou tvorbou. Vyzeralo to nejak takto: na videu je záber na dvoch Slovákov z južného Slovenska ako púšťajú svoju muziku v nejakej denverskej reštaurácii. Zvuk hučí a odráža sa od stien bez záclon. Nie sú tam žiadni diváci, takže to tam zvučí ako v telocvični. Nakoniec predsa len prišiel na obed Tučný Bob so svojou rodinou. „Fanúšikovia!“ zažiaril nadšene Lacike Maduar. „What do you think about this?“ pýta sa Juro Maduar Tučného Boba (angličtina bola vždy ich slabou stránkou, hoci hity preberali väčšinou hlavne v angličtine). „V pohode, ale mohli ste ste ten steak trochu viac prepiecť,“ vraví prekvapený Bob. Nevykľul sa z neho tajný agent nahrávacej spoločnosti objavujúci talenty.

V rámci návratu medzi špičku začali chlapci dokonca blogovať a na ich kanáli odkryli šokujúce sprisahanie, podľa ktorého všetky rádiá vedome cenzurujú ich najväčšie hity a tým zabíjajú kvalitnú slovenskú hudbu. Inkvizítori typu Viršík alebo Fun Rádio zablokovali Matyinkóvcom až 17 hitov. A že ich bolo… napr. Do it (do it, do it, do it do it, do it…) alebo ten z druhého albumu, kde už chlapci nemali ani text a v klipe z pivnice robili efekty s „krútiacou sa kamerou“.

Toto je odkaz neprajníkom Maduarom – chlapci to skrátka nevzdajú. Odporúčajú štyria z piatich Hoffov. A tak keď pôjdete za 50 rokov do kolotočárskeho múzea, pri podstavci s modelom malého reťazáka budú stáť vetchí deduškovia Laco a Juro Matyinkóvci a budú si zanovite hundrať do rytmu, do it, do it, do it, do it, do it…

O autorovi Zobraziť všetky články

admin