Interstellar je magický, snový, úderný aj melancholický. A sem tam iba holywoodsky. Jeden z najlepších filmov minulého roka.
Prečo fandiť Interstellaru?
1. Film má čarovnú a ťažko uchopiteľnú atmosféru, podobne ako sci-fi snímky Blízke stretnutie tretieho druhu alebo Vesmírna Odysea.
2. Príbeh je zážitok, je v ňom viac vrstiev a nedá sa vôbec povedať dopredu ako to dopadne.
3. Divák tu objaví vedecké aj humanistické posolstvá. Dilem je tu veľké množstvo a inteligentného človeka film donúti k premýšľaniu – tlieskam.
4. Hudba je úžasná a nedotvára, ale priamo vytvára atmosféru. Majstrovská práca Hansa Zimmera, ktorý nedostal Oscara len za to, že Američanom sa zdala maďarská muzika francúzskeho skladatľa vo filme Grandhotel Budapest exotickejšia. Predstavte si však napríklad scénu s vlnou alebo dokovaním po nehode v Interstellare bez onej gradujúcej vesmírnej hudby.
5. Dobre napísaných sci-fi je málo. Väčšinou si ľudia pod týmto pojmom predstavujú niečo, kde sa rytieri šabľujú svetelnými mečmi.
6. Svojimi ľudskými a rodinnými drámami film zaujme aj tých, ktorí nemajú radi žáner sci-fi.
7. Jediného Oscara dostal film za vizuálne efekty a tentokrát právom. Efekty sú totiž minimalistické. Radšej menej ako viac. V ére gýčových CGI animácií typu Hobit vyzerá všetko veľmi realisticky.
8. Vtipkujúci robot TARS je najsympatickejšia „postava“ z celého Interstellaru.
Prečo možno Interstellar nevstúpi do histórie?
1. Tie holywoodské klišé. Jeden černoch na troch belochov. Do zápasu ľudstva trochu nasilu vsunutý záporák. Hlavná vedkyňa nevyzerá ako knihomoľka, ale ako štíhla buchta, s ktorou niekto udrží ľudský rod veďvieteako. Hlavný geroj má tuctové meno Cooper.
2. Patetické scény sú miestami prehnané. Nariekanie, vrieskanie, občas hercom ako keby šla hlava vybuchnúť od nešťastia.
3. Často vás prekvapí nelogika, či už vo vzťahoch ľudí, alebo pri vedeckých otázkach. Ja som sa napríklad počas filmu pýtal sám seba – keď sa na planéte Zem mení ekosystém k horšiemu, prečo zrovna vedecké kapacity pracujú na projekte cestovania červou dierou a neriešia problém tisícom ľahších spôsobov? Prečo vystreľujú zo Zeme klasické rakety s odpadávajúcim modulom, keď disponujú vznášadlami, ktoré sa od planéty v pohode odlepia maličkými tryskami atď?
4. Autori si netrúfli na ozajstný hardcore sci-fi koniec. Jonathan Nolan ho naozaj napísal temnejší a smutnejší. Ale jeho brat Christopher, režisér, koniec prepísal na niečo, čo sa predsa len bude páčiť mainstreamu.
5. Stopáž je trojhodinová a niektoré rodinné drámy nemuseli byť až také dlhé.
6. Niektoré vedecké tvrdenia sú mierne povedané – za vlasy pritiahnuté, resp. blbosť.
7. Otázky týkajúce sa štvrtého a piateho rozmeru asi nikto nepochopí.
8. Nad všetkým veje non-stop americká vlajka – ľudstvo v tomto filme sa opäť rovná USA.