Antarctic Nail Ale

Antarctic Nail Ale1. NAIL BREWING’S ANTARCTIC NAIL ALE
Cena za politrovú fľašu: 800 – 1815 dolárov

Pivo veľrýb. Vyrobené v Austrálii v Perthe z pravého antarktického ľadu, ktorý na helikoptére vozia do Tasmánie na roztápanie. S nápadom prišiel pivovarník z Nového Zélandu a za projektom stojí nezisková organizácia ochraňujúca veľryby. Vraj pivo vyrobené nie zo zvierat, ale pre zvieratá. A najlepšie chutí rovno na Antarktíde. Vyrobili z neho len 30 fliaš a tie vydražili na aukcii (zopár sa ich zatúlalo aj na E-Bay).

Brewdog The End of History2. BREWDOG’S THE END OF HISTORY
Cena za 3,3 dl fľašu: 765 dolárov

Tretie najsilnejšie (55 % alkoholu) a druhé najdrahšie pivo na planéte. Je to polovičý Škót a polovičný Belgičan. Na svet prišlo iba 12 kusov – z prozaického dôvodu, na jeho výrobu bolo použitých 7 lasíc, 4 veveričky a 1 zajac. Zver nebola zabitá úmyselne, o život prišla pri nehode na ceste. Obsahuje žihľavu a borievky. A v čom je pivo zabalené? Hm, no vidíte to sami na obrázku. Šialený marketingový nápad výrobcu, sprevádzaný šialenými reklamnými videami, kde pivo vyrábajú šialenci vo zvieracích kostýmoch. Názov piva vymyslel filozof Francis Fukuyama.

CARLSBERG'S Jacobsen Vintage No. 13.CARLSBERG’S JACOBSEN VINTAGE
Cena za 3.75 dl fľašu: 400 dolárov

Dánska trilógia (najdrahší je No. 1) od známeho pivovaru vyzýva na súbor vínny priemysel. Preto aj taký tvar fľaše. Preto sa skladuje v dubových sudoch.  A preto má záručnú dobu do roku 2059 (hádam majitelia 600 vyrobených fliaš toto pivko teda ešte nevypili). V roku 2008 to bola veľká paráda pre novinárov, pretože vtedy bolo toto najdrahšie pivo na svete. Môžete použiť aj termín jačmeňové víno, ak chcete. Pridali do neho cukor, orechy a nejaké arómy. Dozrievalo vo Švédsku a vo Francúzsku.

SCHORSCHBRÄU'S SCHORSCHBOCK 574. SCHORSCHBRÄU’S SCHORSCHBOCK 57
Cena za 3,3 dl fľašu: 265 dolárov

Nemecká 57-ka s názvom, na ktorom si zaručene vylomíte jazyk. Dámy a páni, toto je momentálne najsilnejšie pivo na svete. Uvaril ho Georg Tscheuschner, nasledovík 500-ročnej nemeckej sladkovskej tradície. Fanúšikovia pozorne sledujú jeho kroky a Georg im odkazuje – ešte nie je koniec. Zo Schorschbocka sa urodilo 36 fliaš. V októbri 2011 pivovar Schorschbräu oznámil: dosiahli sme limit. Na svetový rekord (a porážku Brewdoga) to stačilo – zatiaľ. A to Georg začínal na skromných 27,6 % v Icebockovi.

Crown Ambassador Reserve Lager5. CROWN AMBASSADOR RESERVE LAGER
Cena za fľašu: 90 – 800 dolárov za 7,5 dl fľašu

Austrálčan, ktorý dozrel vo Francúzskom dube. Plnený do fliaš od šampanského – naozajstný veľvyslanec. Opäť pivo, ktoré fušuje od roku 2008 vinárom do priemyslu. A opäť limitovaná edícia, tentokrát však až 8000 fliaš. Vychádzajú však nové „edície“, naposledy v roku 2012. Záujemcovia o túto prestížú záležitosť musia byť rýchli, pivo sa na trhu dlho neohrieva.

A na záver ešte tipy na pár ďaľších veľmi drahých pív:

Samuel Adams Utopias – o kvalite tohto Američana svedčí to, že ho zakázali v 13 amerických štátoch. Výrobca ho na trh v obmedzenej miere vypúšťa každé 2 roky, pivo dozrieva v sudoch od cherry, koňaku, bourbonu alebo brandy.
Sapporo Space Barley – Rusi a Japonci skúšali, ako sa darí jačmeňu vo vesmíre. Päť mesiacov ho pestovali na medzinárodnej vesmírnej stanici. Cena je veľmi nizučká, len 110 dolárov za šesťku fliaš so škaredou etiketou. Na to, že to ale doviezli z vákua… Ktohovie, kto ho nakoniec vypil.
BrewDog Sink the Bismarck –  Brewdog neustále súťaží o prestíž s nemeckým pivovarom Schorschbräu a potopiť vlajkovú loď nacistického loďstva je jeho mocným výstrelom z dela (a veľmi, veľmi kontroverzným + politicky nekorektným). Štyrikrát zmrazené pivko.
Tutankhamun Ale – povinnosť pre historikov a archeológov, toto pivo vyrobili egyptológovia v Cambridgských laboratóriách, na základe starovekého receptu objaveného v chráme kráľovnej Nefertiti.
Pabst Blue Ribbon 1844 – Číňan je lacný – 44 dolárov? Pre Číňanov je to ale super-luxusná trieda. Vyrábajú ho z nemeckého sladu, zreje v amerických sudoch od whisky, ale je zakázané ho vyvážať mimo Čínu. Toto si dopraje čínsky robotník, ktorý si odoprie pár iných zábavok.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin