Návrat na začiatok

 

Tu je pár motivačno-technických tipov ako robiť cosplay zo stránky „seerofsarcasm“ (miestami vo veľmi voľnom preklade):

 1. Vždy tu bude niekto, kto si myslí, že je lepší ako ty. Nauč sa s tým žiť.
 2. To, čo ti spočiatku zaberie dva dni, s praxou potrvá dve hodiny. Treba vydržať.
 3. Vždy sa nájde niekto, kto ti bude tvrdiť, že si na to príliš tučný/chudá/tmavý/bledá atď., ale na každého takéhoto mudrlanta pripadá 10 tých, ktorí cosplay milujú. Naša rada znie: nikdy nepočúvaj negatívnych ľudí.
 4. Uchovaj si svoj prvý kostým – aspoň v podobe fotiek. Neskôr ti to pripomenie aký veľký pokrok si urobil/a.
 5. Vždy si presne naplánuj koľko látky budeš potrebovať – a kúp o meter viac.
 6. Keď vidíš niečo užitočné za pár centov, nakúp toho viac – neskôr sa to zíde a ušetríš.
 7. Ak ideš prvýkrát na akciu, určite sa stane, že tu bude niekto oveľa skúsenejší s rovnakým nápadom, ale lepšom prevedení. Budeš chcieť svoj výtvor zahodiť – nerob to.
 8. Mušelín (alias stará záclona pozn. prekladateľ) je tvoj kamoš. Vždy sa zíde skúsiť model na niečom lacnom, než rozstriháš kus drahej látky.
 9. Nie je hanba začínať s jednoduchými a malými vecami. Spoznaj svoju zručnosť na začiatku. Vnútorná umiernenosť ti pomôže k menšej frustrácii a väčšej hrdosti na vlastnú prácu.
 10. Časom pristúp k zložitejším veciam. Postupy, ktoré už poznáš, skombinuj s novými metódami. Online tutoriály sú dobrým zdrojom rád a tipov.
 11. Neboj sa požiadať o pomoc, ale uisti sa, že najskôr si si skúsil/a pomôcť sám/sama.
 12. Žiadne strachy s opätovným začínaním od nuly. Odhodiť niekoľkohodinovú prácu je ale škoda – dole so švami a skús to prerobiť na niečo iné. Skoč si po nové látky. Všetko, na čo si hrdý/á, stojí za námahu.
 13. Sleduj skúsenejších cosplayerov, ale nesnaž sa byť nimi. Buď sám/sama sebou.
 14. Investuj do dobrých materiálov a nástrojov. Začneš s lacnými nožničkami a časom zistíš, že ich musíš často meniť, lebo nie sú dobré. Tak prečo nezačať s tými dobrými hneď od začiatku?
 15. Často sa stáva, že niekto získa oveľa viac pozornosti v rovnakom kostýme ako ty. Nezatrpkni kvôli tomu a nestrácaj motiváciu.
 16. Nenechaj komentáre členov on-line komunity, aby diktovali kvalitu tvojho kostýmu.
 17. Daj si rozumný, uskutočniteľný cieľ a pracuj na ňom. Príklad: vyrobiť tento rok aspoň 5 kostýmov alebo skončiť na určitom mieste v súťaži.

Konečne nastane deň, keď sa z teba stane skvelý cosplayer/cosplayerka. Vyrobíš si sám/sama všetky kostýmy a možno aj vyhráš nejaké súťaže. Vieš, že si tvrdo pracoval/a na každom detaile a získal/a perfektnú zručnosť. Časom však môže hroziť riziko, že sa začneš pozerať na cudzie slabšie kostýmy a niekde vo vnútri teba sa prebudí elitárstvo. To je bod, kedy treba bojovať sám/sama so sebou. Pamätaj na vlastné začiatky – kvôli tomu ten odstavec o uchovaní si svoj prvý kostýmu. Treba byť vzorom pre tých, ktorí sa ku cosplayom dostali len nedávno. Buď cosplayerom, akým si chcel/a byť v tých starých dobrých časoch. Nezabúdaj sa baviť a tešiť sa na stretnutia so známymi. Vráť sa na začiatok.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin