Pes v záhrade

Psy a mačky zo susedstva nekadia kdekoľvek si zmyslia. Mávajú svoje obľúbené miesta. Ak sa takýmto miestom stane váš trávnik, nebudete z toho veľmi nadšený. Ako sa k tomu postavíte?

V podstate môžete zareagovať dvomi spôsobmi: ako „právnik“ alebo ako „technik“. Prvý spôsob spočíva v odpozorovaní, čo, kde a ako sa deje – a potom ísť za zodpovednými majiteľmi zvierat a vybaviť to komunikačne (e-mail väčšinou asi nestačí). Ak nie ste konfliktný typ, tak už určite googlite nejaké iné riešenie. A že ich je. Než začnete octovať predzahrádku, skúste si prečítať naše tipy.

Oplotiť niečo väčšinou nepomáhá – mačkám jednak ploty neprekážajú, a typickú plochu pred pozemkom si ohradzovať nesmiete, lebo patrí obci a vy sa o ňu máte len starať. Nuž a potom – nebavíme sa len o cudzích psoch a mačkách, ale aj o vlastných, ktoré chcete držať ďalej od toho, čo pestujete v záhradke.

Medzi typické technické riešenia patria napríklad vodné postrekovače aktivované pohybom. Kedysi sci-fi technológia, dnes lacný čínsky gadget z internetu. Na pohyb môžete mať namontované lampy aj postrekovače, ktoré nevystrašia len psy a mačky, ale aj iných živočíchov, napríklad ježkov.

Veľmi účinný je ultrazvukový odpudzovač psov – aj tie sa môžu aktivovať pohybom (alebo napríklad v určitom časovom intervale). Mechanizmus nainštalujete na strom, plot alebo najlepšie pod nejakú striešku (kvôli dažďu). Tieto prístroje vysielajú zvuky, ktoré človek nepočuje, ale pre psov sú veľmi nepríjemné. Psy si veľmi dobre pamätajú, kde sa im deje niečo zlé, a vyhýbajú sa dotyčným miestam. A pritom žiadnemu zveru neuškodíte.

Niektorí ľudia veria, že stačí záhradku občas sprejovať roztokm vody a trošku sódy bikarbóny. To je dobré aj na to, že príliš kyslú pôdu (trebárs aj od zvieracieho moču) mení na zásaditejšiu.

Premýšľali ste nad zmenou hnojiva? Možno že psy a mačky lákajú do vašej záhrady živočíšne pachy – v hnojive bývajú ryby, kosti či kosti. Rastlinné hnojivá mäsožravcov neláka. Sú aj iné pachy, ktoré odpudzujú domáce zvieratá – paprika, cesnak, tabak, káva. Niečo z toho určite bude v predávaných psích repelentoch.

Pestujte levanduľu. Pre ľudí má príjemú vôňu – psy ju nemajú radi. A čo napríklad rôzne pichľave kríky? Pestovať čokoľvek okrasné, čo sťaží prístup môže byť výhodné z viacerých dôvodov.

Odpudzovače mačiek majú dosah niečo cez 10 metrov, čiže väčšinou stačia na ich odohnanie z konkrétneho plácku. Mačky môžu byť na váš pozemok lákané prítomnosťou hlodavcov, čiže rozmýšľajte aj o tom ako sa zbaviť potkanov, myší a podobne.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin