Recenzovať ruské pivo nie je žiadna sranda. Z nejakého dôvodu to dosť veľa ľudí vníma ako politiku (aj keď ide len o pivo). Si s nami, alebo urážaš naše strategické bombardéry?
Ale keďže mi to politicky tak nejak stále nemyslí, opäť napíšem to, čo si o ruských pivách myslím – je škoda to sem voziť cez tri-štyri firmy. Aj nami recenzované tri kúsky dopadi ako iné ruské pivá – objavia sa v regáloch hypermarketu, cez nejakých poľských a iných dodávateľov, slovenský distribútor, obchodný reťazec… a pivo nakoniec stojí 3 x toľko ako bežné low-cost pivo, hoci kvalitou je na tom ako 90% europív (ak nie horšie). Nemajú žiadnu propagáciu, ani webovú stránku… a na etikete majú na slovenskom lístku poľský názov (Zyguli Barowe apod)…. Časom sa z regálov vytratia tak ako prišli. (Pozdravujem fanúšikov ruského piva :)).
Na hlavnom obrázku hore máme Neon Beer, má pekný dizajn a 4,2 % alkoholu. A pod ním pivo Dragon (4,5 %), myslel som, že napodobenina čínskeho piva (žeby už aj Čínanov začal niekto napodobňovať?), ale zrejme ide o japonskú licenciu. Obe pivá mi chutili dosť podobne a to je čo povedať, keďže ide o úplne iné typy, do Dragona sa podľa zloženia dáva ryžová kaša, čiže ide o Rice Beer. Zemitá nasýtená chuť, necítiť príliš veľa ani slad ani chmeľ, skôr alkoholový nástup, hoci nejde o vyslovene silné pivá. Prirovnal by som ich k bársakému europivu za 70 centov, akurát sú dva razy drahšie, čo je hlavná Achilova päta týchto značiek. Vyrába ich petrohradská Baltika, pomerne mladý pivovar, ktorý sa kedysi volal Lenpivo :D. Na počesť hádajte koho. Hoci majú v ponuke vyše 50 druhov piva, je to stále „len“ pivo.
A ešte tu máme litrovú plechovku Žiguliho. Veľmi pekný obrázok, vysmiata ženská vo vlaku s táckou piva, takže chlapi okolo zízajú. Pivovar Žiguli (nazvaný podľa kopcov) býval za socíku číslo jedna v Sovietskom zväze. Varil sa až na 750 miestach. Názov vymyslel Stalinov minister Mikojan, pretože sa mu nepáčil buržoázny názov piva Viedeň (áno, história pivovaru siaha do 19. storočia, keď ho v Rusku za cára založil Rakúšan). Nuž a teraz k pivu. Pôvodne stála plechovica až 5 eur, cena zletela na 3,50… ale stále je to priveľa. Vnútri nie je žiadny špeciál, ale štandardný ležiak, ktorých máme skrátka v Strednej Európe hŕby, takže veľkou cenou sa tu dá sotva konkurovať. Do pomerov v ruskom pivovarníctve sa nevyznám, ale zdá sa, že výraz Žiguľovskoje označuje typ a nie značku piva. Toto bolo uvarené kdesi v moskovskej oblasti. Jeho druhý najväčší nedostatok je slabá kovová pachuť, ktorá nemá čo hľadať ani v pive v plechovke. Veď ochutnajte, možno v tej vašej plechovici bude všetko v poriadku.