Hobit 3: Bitka piatich armád

Trojka Hobit je vonku už dlhšie. Počkali sme si na recenziu. Ostatne, bol to dlhočizný maratón, ak rátame, že to začalo možno už v roku 2001. A veru, pocity máme rozpačité.

Jasné, že si taký megaprojekt zaslúži päť z piatich hviezdičiek. Za to, že dav ľudí odviedol ohromnú remeselnú robotu a tých divákov do kín narvali, či sa to už niekomu páči alebo nie. Ale inak to bolo hodne… divné. A to nemyslím, tie svetielkujúce efekty a teleportujúce sa armádičky blýskavých trpaslíkov a elfov.

V pravidelných intervaloch nás pri sledovaní Hobita zalievali maličké pramienky trápnosti. Občas padajú maličké vtipy, ktoré sa nikam nehodia a nemajú hlavu ani pätu. Jackson je možno pán režisér, ale jeho zmysel pre humor nechápeme.

Film zoširoka využíva kánon Pána prsteňov, ale veľmi nelogicky a miestami popiera dej, čo sa ešte len má odohrať… Pozastavili sme sa pri dvojke, že na severe žijú černosti, keď v južných ríšach nie? Tak tu majú v trojke ešte aj Aziatov. V Hobitovi sú scény ako cez kopírak z Pána Prsteňov – trebárs to trúbenie v pevnosti na roh, alebo Legolas opäť exceluje v najtupších efektoch v scénach popierajúcich akúkoľvek fyziku (pardon, ale Hobit by nemal byť komiksový marvelák).

Všetkým sa vinie jedna, huh, zvláštna interracial love story, ale keďže vo filme je toho z knihy máličko, budiž. Thorin podlieha šialenstvu, to je vo filme dobre spracované. Bilbo, chudák, má veľmi malý priestor. A to je pritom príbeh o ňom, heh. Aj keď v knihe sa Tolkien s jeho účasťou na Bitke piatich armád vysporiadal tak, že dostal ranu do hlavy a všetko prežil v limbe.

Mimochodom, ani tých armád nie je päť ako pôvodne v knihe.. jedna (vrčia) chýba, tak miesto nej dôjde armádička orkov číslo 2. Bojovníkov je menej ako v Pánovi Prsteňov a to je dobre, to je logické. Prečo ale na počítači nedokázali grafici urobiť, aby sa nehýbali trochu ako živé tvory a nie roboty pospájaní železnými trubkami? Ich dokonalé zostavy a tanečky sú ale jedným z hlavých lákadiel autorov.

A potom prídu tie otázky… kde sa zrazu vzala na kopci vodná priekopa? Prečo Dáin (smiešny herec z Rebelky) jazdí na bojovej svini? Odkiaľ zrazu sa pod trpasíkmi vzali barany, keď predtým ani na jednom zábere neboli? Ako to, že taký baran dokáže vyškriabať kolmú stenu? Kde sa podel Dwalin, ktorý bojoval po boku Thorina a zrazu ho vo filme nebolo? Jackson dokonca siahol…. – po červoch z Duny, hehe, aj keď sa volajú „zemežrúty“.

Rodinné scény Barda mohli vynechať, to sa dá však povedať o 2/3 obsahu všetkých filmov. Ak by bol jeden, bol by to megafilm, ale 3 x menší zisk. Tie scény s láskou, hlášky ako „je ich len sto, to dvaja dáme“, emotívne hádky, umieračky, čuramedánstvo trpasličieho aj elfského vodcu… to je fajnový guláš :). A keď na konci tatko Legolasovi zahlásil: „Tvoja mama ťa milovala“, bolo jasné, žeby Jackson spravil ešte štvrty diel, kde by retrospektívne odhalil elfskú krkavčiu matku, ktorá pohodila dakde na prah malého Legolaska a ten mal traumy a preto stvára také oné dole hlavou…. uch, radšej už končíme, film bol vážne zvláštny.

Posedný Hobit - trpaslíci proti elfom

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin