Primošten Chorvátsko

Malé mestečko,  ale veľké letovisko. Počet obyvateľov bez turistov je len tri tisíc… a aj tak sa táto jadranská dedina dostáva na väčšinu dovolenkárskych máp, uterákov, ručníkov a ktohovie čoho ešte.

Hlavná časť mestečka leží na polostrove, nebyť úzkej cesty, hádam by to bol aj ostrov. Taký malý Dubrovnik, nad ktorým sa dvíha starobylý kostol sv. Juraja. Názov Primošten ostatne aj vznikol z toho, že sa more „premostilo“ a pevninu spojili s ostrovom.

Počas dovolenkovej špičky sa populácia seriózne nafúkne a všetky domčeky na pevnine začnú na seba zarábať… mimochodom, ak by ste sem chceli ísť – dobre si pozrite, či máte ubytovanie na kopci, lebo v tom teple a vlhku vyšliapať pešo hore je ako vysprchovať sa vo vlastnom pote. A nie vždy môže byť údaj o vzdialenosti ubytovania od pláže pravdivý, že.

Čo patrí medzi mieste dalmácke špeciality? Samozrejme, miestni rybári vám budú tvrdiť, že ich ryby sú najlepšie, potom tu majú vlastné víno Babič (taký štandard, keď pijete šenkvické). A tiež tu majú veľkú diskotéku, čo veľkú, obrovskú. Taxikár, ktorý hrával 3. futbalovú ligu na Slovensku tvrdil, že sa tam zmestí v pohode 5000 ľudí… a možno mal aj pravdu. Len škoda, že je trochu bokom od civilizácie (pre cestujúcich pešibusom).

Nočný život je na úrovni, všade plno stánkov a reštaurácií… a každý deň niekde nejaký program (viac či menej s kolísavou kvalitou – na divadelnú scénku zo záchoda pre bezrukých sa nezabúda). Ceny sú tu trošilinka vyššie ako na severe Chorvátska a pena na pive klasicky slabá až žiadna. Služby v pohode, všetko čo čakáte, nájdete, len tí čašníci sú v pohode až príliš – čakať hodinu na večeru? No, aj také sa zadarí.

Upravené pláže sú beznádejne preplnené, pre ľudí, čo nemajú radi davy, vyslovene depresívny pohľad. Ale ďalej po pobreží, viac do prírody sa dajú nájsť voľnejšie kútiky. Je tam i štandardná nudistická pláž, kde asi 95 % návštevníkov bolo v plavkách a chudáci nudisti (nemeckí dôchodcovia, ale našla by sa aj nejaká loďka plná naháčov so slovenskou vlajočkou) sa skrývajú pod kríkami, alebo si zájdu naozaj pekne ďaleko, von zo zálivu, kde už slušne fúka.

Ale čo budeme zbytočne písať, radšej si pozrite fotky autora tohto článku – je tam naozaj pekne.

Galériu z Primoštenu nájdete ako zvyčajne tu.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin