Hauskrecht 11

Elementary, dear Watson. Proste sme dostali patok.

Každý rok o takom čase sliedime chvíľku v Brne po pár dobrých pivách. Tento rok sa to obišlo bez hokejových rečí – český národný tím po spanilej jazde vyhral iba zemiakovú medailu, tak bolo na túto tému ticho.

Ale k veci. Středoveká krčma v úplnom strede Brna (na námestí s čiernym, ehm, obeliskom) – kedysi dobrý podnik, aj keď preplnený turistami, ale predsa len mali dobré pivo. To bolo ešte v časoch, keď vládli králi, v lesoch sa skrývali lúpežníci a rytieri bojovali o priazeň dám.

Objednali sme si asi tri-štyri pivá a pochôdzkar-čašník zakaždým povedal, že to už nemá alebo že sa to minulo. Normálne nás vyšachoval, tak nám ostal Hauskrecht, parný pivovar Petra Hauskrechta, ktorý robil u Flekov, v Starobrne alebo Krušoviciach, kým si nepostavil vlastný pivovar a nedal  do názvu svoje meno a do loga svoju tvár. Je to pivo robené na pare (čo nie je dôležitá informácia) a pivovar postavili na bývalom bitúnku (čo je možno dôležitá informácia, aj keď to hádam nenechali zrieť v starých korytách s uschutými črevami:). Ale ktovie…).

Takže vmanévrovaní do jedenástky Hauskrecht sme ovoňali a napili sa… a pivo bolo husné. Odporné. Nepiteľné. Fuj. Pokazené ako večer s Ficovou fotkou. Čo sa stalo? Iba tipujem – keďže pivo je nepaserizované a nefiltrované, nevydrží vôbec dlho. No a v podniku s desiatimi pivami na pípe sa asi nevyčapovalo tak rýchlo, ako keby bolo treba… Ako sa ho zbaviť? No jasné, ovcomrdi butatóti to vypijú :P (Nie som si istý, ale tuším tomu čašníkovi utekali tiež slovenské slovíčka).

Divíte sa, že som sa na začal rehotať na prechode pre chodcov, kde visel tento bilboard? :) Dobrý vtip. Aj keď vlastne…. však ma varovali dopredu :p. Asi.

Asi nejčerstvější pivo v Brně
Dačická dvanástka. Našťastie, chuť som si napravil týmito Dačicami. Pivo, ktoré má niečo s Kutnou Horou, ale varí sa bohviekde… nemám o ňom informácie, ani som ho nepoznal, hoci to nie je novinka. Dostal som ho v Železnej ruži. Pivko vyzeralo nenápadne… tentokrát bolo správne čisté a čerstvé. Čakalo na príležitosť. Len jemne horké a len jemná voňavé cez penu. Skôr nenápadné… s veľmi výrazným dojazdom a chlebovinkovým gripom. Na májový večer pod mrakom ideálne. A vlastne je jedno, že na internete nezbiera hviezdičky.

Dačická dvanástka
Březňák Velkobřezenský Beránek. A ešte tento kúsok. Březňáka som ešte nepil zlého. Mám rád túto značku, aj keď sa k nemu dostanem raz za rok. Polotmavé pivo, ktoré chutí skôr ako svetlejšie kúsky. Nie je extra iskrivé, a tento tu nemal ani najpevnejšiu penu na svete. Ale mal drobné odtieňky dobrého a piteľného piva.

Březňák Velkobřezenský Beránek

O autorovi Zobraziť všetky články

admin