Ľudský mozog sa nevie nabažiť vzrušenia: je to zvláštne, ale zdá sa, že ľudia stávkovali a tipovali už pred vznikom civilizácií. Čo nás vedie k tomu, že dúfame vo výhru, hoci vieme, že šanca je veľmi nízka? Náš mozog sa pri tipovaní správa zvláštne.
- Dobrá nálada zvyšuje chuť riskovať. Ak je vonku pekne, náš tím vyhráva, dobre sa bavíme v partii kamarátov… ak sa náš mozog kúpe v šťastí, má tendenciu viac rozšafne stávkovať.
- Ilúzia vzťahov a kontroly. Keď sa roztočí ruleta, hráč má pocit, že vie ako to funguje – alebo robí závery na základe predchádzajúcich hier. Všetk je ilúzia – každá hra je osobitná a absolútne náhodná. Šport až tak náhodný nie je, záleží od schopností športovcov – ale tipujúci na to tak či tak nemá dosah. Matematika pomáha, ale musíte byť v nej veľmi dobrí a odosobnení od emócií.
- Evolúcia. V modernom svete sa stále správame podľa vzorcov, ktoré sme si vyvíjali stá tisíce rokov predtým. Ak sme lovili zver – vsadili sme na náhodu. Ak sa zásah nepodaril, šli sme ďalej, skúšali sme šťastie opäť – veď šlo o potravu a prežitie. Pri hazarde nastáva chvíľa, keď si treba dať pauzu (napríklad po vyčerpaní určitej hranice rozpočtu), ale ľudský mozog núti hráča pokračovať, akoby si stále zháňal potravu s oštepom kdesi na savane.
- Minulé skúšky. Najčastejší mýtus je, že minulé pokusy majú vplyv na tie budúce… Dokonca sa takto dajú zadávať nesprávne premenné do matematických rovníc a upravovať pravdepodobnosti výhry vo svoj prospech. Je to chiméra. Aj športovci vedia, že každý zápas je iný a začína sa od nuly. Live futbalové zápasy sa dajú síce odhadovať, ale stávkové kancelárie sú v tom zvyčajne lepšie ako tipujúci.
- Žiadny výskum. Je dokázané, že tipujúci stávkujú na športové výsledky náhodne, bez toho, žeby si zisťovali nejaké podrobnosti – jednoducho sa spoliehajú na svoju intuícii a súčasnú znalosť pomerov.
- Najviac sa stávkuje v septembri a v decembri. V septembri jednoducho preto, lebo po letnej pauze začína väčšina športov a líg. V decembri to zase súvisí s utrácaním počas sviatkov.
- Najvášnivejší hráči sú v USA. Až 80 percent Američanov sem-tam staví na športový zápas – to je oveľa viac ako inde vo svete… (vo svete iba 20 percent ľudí aspoň občas tipuje) a zvyčajne sú aj konkrétne stávky o desiatky percent vyššie ako napríklad u nás v Európe. Američanom napomáha aj legislatíva, ktorá sa neustále uvoľňuje (kým u nás sa zase sprísňuje). Mimochodom, najťažšie predvídateľný kolektívny šport je baseball – pri ňom bývajú výsledky „favoritov“ a „outsiderov“ najmenej očakávané. Ak hľadáte kde si tipnúť online, tak tu.
- E-športy stúpajú. A budú stúpať aj v budúcnosti. Je zaujímavé, že najhranejšie hry na svete – Fortnite alebo League of Legends nemajú toľko stávok ako stará klasika Counter-Strike.