Freddie Mercury

Freddie MercuryShow must go on

Odkaz Freddieho Mercuryho je jasný. Show must go on. Túto melancholickú pieseň pre neho napísal Brian May (ako zvyčajne) a vyšla ako posledná pieseň na poslednom albume v roku Freddieho smrti 1991. Mimochodom, názov nie je orginálny – takto sa už volal jeden kus od Pink Floyd.

Don’t Stop Me Now

Tento hit z albumu Jazz sa točí okolo Freddieho klavíru a v origináli sa gitara pridá až pred koncom. Na koncerte to hrávajú v rockovejšej verzii. Len tak na okraj – pravé Freddieho meno bolo Farookh Frederic Bulsara a pochádzal z bývalého britského Zanzibaru.

Bohemian Rhapsody

Najprevarenejší novátorský hit od Queen je pecka Bohemian Rhapsody. Minutáž bolo o čosi dlhšia než u bežného hitparádového singlu, ale obecenstvo nezvyklú pieseň nadšene privítalo. Vraj to v štúdiu nahrávali až tri týždne. Autorom bol Freddie. Pamätáte si na legendárnu scénu z filmu Waynnov svet, kde sa štyria metláci (plus piaty mierne mimo) vezú v starom otlčenom autíčku a hádžu hlavami pri poslednej gitarovej explózii?

We Will Rock You

Mohutný chorál, tlieskanie, parádny rozjazd pre album News of the World. Športová znelka naveky. Tento hit spoľahlivo rozpumpuje krv na akomkoľvek štadióne. Ani nevadí, že ten chorál je v skutočnosti štúdiová ozvena. Pieseň mnohokrát prevzali popové, rockové, rapové a iné hviezdy.

We Are the Champions

Zostaňme ešte na rovnakom albume a pridžme sa aj toho športového štadiónu. Keď niekto vyhrá – napríklad majstrovstvá sveta v hokeji – patrí sa, aby mu organizátori pustili We are the Champions. Po tomto viete, že vám nebudú doma nadávať, ale nosiť vás na ramenách a básniť o tom, ako sme ich dali. Neskutočná energia.

I Want to Break Free

Tu sa autorsky prejavil basák Queenov John Deacon. Pieseň má hneď tri verzie a vo videoklipe sa gay Freddie doslova vybúril. Všetci sú tu v ženských šatách a parodujú miestne anglické telenovely. Konzervatívni Američania a MTV klip nerozdýchali, zakázali ho vysielať. Čo je vo svete rocku vždy dobrá reklama.

Under Pressure

Čudáctvom oplýva hit Under Pressure, o ktorom Queeni tvrdia, že vznikol spontánne v štúdiu a bez prípravy. Ako autori sa zapísali štyria členovia Queen plus David Bowie. Videoklip pre zmenu zakázali vo Veľkej Británii – kvôli záberom na bombové útoky v Severnom Írsku.

Too Much Love Will Kill You

Bonus nakoniec. Hoci pieseň vznikla ešte na konci 80-tych rokov, do povedomia sa dostala až v 90-tych rokoc po Freddieho smrti, s veľkou slávou odznela aj na The Freddie Mercury Tribute Concert. Toto video je z roku 2003, s maestrom Lucianom Pavarottim.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin