Rizoto z divej ryže - indiánska vodná tráva

Cena surovín: cca 12 euro
Náročnosť prípravy: stredná
Čas prípravy: 80 minút
Porcie: 6

Suroviny

  • balenie divej ryže (250g)
  • 3 klasické kuracie prsia z obchodu
  • koreňová zelenina – mrkva, petržlen a pod.
  • kukurica
  • korenie podľa chuti (čierne, mletá rasca, ale aj iné)

Postup

Ide o klasické rizoto, ktoré si môžete spraviť na sto spôsobov, len miesto obyčajnej (alebo inej ryže) je tu spomínaná indiánska vodná tráva (pestuje sa aj v Maďarsku). Vyzerá ako upražené much, je zdravá a skvelá.

Rizoto spočíva jednoducho v kuracích kockách opečených na cibuľke a cesnačiku. Kým sa ryža varí, toto robím v inom woku. Pridám tam aj zeleninu (neviem prečo, ale hrášok mi sem nepasuje, ale kukurica áno) – mrkvu (veľké kolieska sú super), petržlen, celer. Takto vznikne aj vývar – nemá to plávať vo vode, ale tekutina je potrebná, nie je nič horšie ako suché rizoto. Dochutil som koreninami, z ktorých niektoré ani nespomeniem, lebo nemajú slovenský názov :). S korením tentokrát nepreháňať – dávať fakt len štipky. Na vrch sa hodí postrúhaný syr apod. – to už každý pozná.

Poučenie z experimentu

Nejde o ryžu ale o zrná trávy, ktoré sa varia dlhšie ako ryža a stále sú akosi tvrdkavé – to tak však má byť a v skutočnosti je to výhoda. Táto „divá“ ryža sa vôbec nelepí – po hodine varenia bol obyčajný hrniec krásny čistučký, nič neprihorelo ani sa neprilepilo. Na návode sáčku z drahého bio obchodu (preto len 250 g, inak by som dal viac) bolo, že sa to má variť 25-30 minút, ja som to varil hodinu, aj inde sa píše, že je to tak lepšie.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin