Sierra Nevada Torpedo

Dva úplne odlišné pivovary, dva podobné pivné žánre. Dnešný duel je veľmi zaujímavý.

Sierra Nevada začínal na konci 70-tych rokov v USA ako domáci pivovar a dnes je siedmy najväčší varič piva v Štátoch, podľa predaja je dokonca vraj druhý, hneď za osvedčeným bostonským Samuelom Adamsom. Čiže veľký skúsený hráč, z ktorého obrovskej produkcie sa konečne čo to zatúla aj do slovenských pivoték.

Bevdog je pomerne nový slovinský pivovar, ktorý si razí cestu na svetlo. Napísali sme slovinskí? V skutočnosti na každej fľaške / plechovke svieti názov „Made in Austria“. Prečo je to tak, si môžete prečítať v tomto blogu s názvom „Ako rozbehnúť úspešný biznis v Slovinsku? Tak, že sa presťahujtete do Rakúska„. Čiastočne je to smutný východoeurópsky príbeh (ach, ako dobre to poznáme aj doma), keď štát / okolie hádžu mladým start-upistom polená pod nohy len aby preboha nepreslávili svoju rodnú krajinu. Poučný príbeh… A tak Rakúšanom pribudla dobrá pivná značka. Ale poďme už k pivkám.

Sierra Nevada Torpedo je Extra Ipa so 7,2% alkoholu. Bevdog Who Cares „Shower Beer“je Double IPA s 8,3 % grádmi. Maličké trojdecové nádobky, obe pivá stoja okolo 4 eur. Nuž a tu podobnosť končí.

Na rovinu – drahší Shower Beer ma až tak veľmi nezaujal. Má veľmi štýlovú plechovku, ale pivo je akoby dvojrozmerné, je v ňom len ostrá dvojipová citrusová chuť a grády, ale nič naviac, žiadna záludnosť, ani dodatočné chute, ktoré odhalíte ďaľšími dúškami. Remeselne zvládnuté pivo, pravda.

Zato Torpedo, to je prvá liga. Už len tá pena, ako sa držala ako cement počas celého času pitia. A ževraj si Američania na také veci nepotrpia. Na rozdiel od žltého Bevdogu má príjemnú medenú farbu a niekoľkovrstvovú ovocno-karamelovú chuť. Veľmi slušná horkosť a o plnosti a iskrivosti ani netreba hovoriť. Takto vyzerá pivo, ktoré je už hotové a nepotrebuje ďaľší vývoj. Ak fandíte citrusovým chmeľom, samozrejme.

Bevdog Who Cares Shower Beer

O autorovi Zobraziť všetky články

admin