Jesse Ventura

Jesse Ventura„Môj guvernér zmláti tvojho guvernéra,“ nosili v roku 1999 voliči bývalého wrestlera Jesse Venturu na predvolebných tričkách. Tento chlapík s menom James Janos v občianskom preukaze to nakoniec na toho 38. guvernéra Minnesoty  aj dotiahol. A my sa máme zase raz ku komu hlásiť – podľa zasvätených je tento lomidrevo  Slovák ako repa.

Američania poznajú umelecké meno Jesse Ventura veľmi dobre. Bol jedným z najslávnejších wrestlerov, čosi ako Hulk Hogan. Veterán z Vietnamu, nositeľ mnohých cien a opaskov, komentátor, búrlivák, ktorý si vytvoril postavu nafúkaného hromotĺka, ktorý v ringu podvádza. Fanúšikovia wrestlingu, ktorí si myslia, že si tam skáču po hlavách naozaj, musia byť nadšení. Neskôr zápasy aj komentoval a mal vlastnú show v televízii. Volali ho The Body, ale keď vošiel do politiky a začal písať knihy,uprednostnil radšej prezývku The Mind.

Na začiatku jeho príbehu bol starý otec Janko a stará mama Anička, ktorí odišli do Ameriky hľadať šťastie na prelome 19. a 20. storočia ako bolo vtedy zvykom u mnohých chudobných našincov. Starý otec rúbal rudu v pensylvánskych baniach, ostatne podobne ako mnohí krajania. A ešte je tu teta Betka, ktorá sa nikdy nevydala a do 95 rokoch vtĺkala malému Jamesovi stredoeurópsku tradíciu do hlavy.

Jesse Ventura starostoval niekoľkým mestám. No nedivte sa, že zrovna takíto netradiční politici imponujú Američanom. Jesse je charizmatický showman, nebojí sa v televízii používať občas dobre mierené vulgarizmy, sem-tam sa súdi, médiá preberajú jeho staré konflikty s inými wrestlermi,  ale ako chlap si ctí ústavu, zastáva sa menšín a drží slovo. Nie div, že v spomínanej kampani v roku 1999 nakopal zadky demokratom aj republikánom za menej známu Reformnú stranu. Mal pomerne malý rozpočet na kampaň (slabých 300 tisíc dolárov), ale ako jeden z prvých politikov objavil silu internetu. Však to vidíte na jeho živej Facebookovskej stránke, 140 tisíc fanúšikov, to je už čosi.

Ako politika ho už začali napádať súperi, že nikdy nebol elitným námorným SEALom, ale len žabiak z Underwater Demolition Teamu, ktorí toľko nebojovali a nemávali americkou vlajkou zastrčenou v zadkoch Vietcongu.

Slávny konšpirátor

Časom aj hora svalov Jesse začal cítiť staré rany z vojny aj ringu. Voľakedy bral steroidy viac ako by sa patrilo, a podobne ako iní vyslúžili wrestleri sa neskôr začal venovať kampani varujúcou pred ohrozovaním svojho zdravia týmito prostriedkami. Nie je celkom jasné jeho vierovyznanie – kedysi vravel, že je kresťan (po rodičoch Protestant), ktorý neverí cirkvi, ale časom zase vyhlásil, že je ateista a nepáči sa mu, že každá vojna má niečo do činenia s náboženstvom. Asi najkritickejší výpad proti organizovanej cirkvi urobil v rozhovore pre Playboy :).

Mimochodom, prečo sa k Jessemu hlásime, keď je podľa všetkého najtypickejší Američan? Keď mu reportéri CNN v súvislosti s inváziou do Iraku strčili mikrofón pred ústa, tak Jesse Ventura vyhlásil, že je Slovák a hotovo. Za irackú vojnu sa hanbí a prirovnal ju k invázii Sovietov do Československa.

Ak chcete ešte ďaľší dôkaz, že mu v žilách koluje slovenská krv, sledujte jeho reláciu o konšpiráciách alebo si prečítajte nejakú z jeho kníh (nedávno dokončil dielo „Nezačínajte revolúciu bezo mňa). V tomto by chlapák Jesse dokonale zapadol do ktorejkoľvek slovenskej krčmy. Je odborníkom na prakticky každú americkú konšpiráciu od Vojny za nezávislosť cez atentát na Kennedyho až po moderné dejiny terorizmu. A tak ďalej. Jeden z najznámejších odborníkov na konšpirácie v Amerike je skrátka od nás (hoci pod Tatrami asi ani nikdy nebol :)).

O autorovi Zobraziť všetky články

admin