Strojársky veľtrh

Strojársky veľtrhSlovenská strojárska škola stále dýcha a je dobré si to z času na čas overiť. Síce sme už dosť naviazaní na Nemecko, Rakúsko, Česko a iné krajiny, ale aj tak niektorí naši výrobcovia môžu na svoju šikovnú kovovú obludu hrdo nalepiť „Vyrobené na Slovensku“.

Medzinárodný strojársky veľtrh v Nitre to dotiahol už do 20. ročníka. Nuž, pogratulujme mu aj my. Laika možno zmätie trochu komplikovanejší systém „podvýstav“, ktoré patria pod Veľtrh ako Chemplast, Techfórum alebo Electron, ale odborníci sa v tom hádam vyznajú, tak sa poďme pozrieť na celú expozíciu ako celok. Stroje nie sú možno populárne ako autá, ale v nich sa ukrýva všetok pokrok modernej civilizácie.

Jednu vec treba organizátorom vytknúť – Veľtrh iba cez pracovné dni? V piatok poobede medzi druhou a treťou sa všetci vystavovatelia zbalia a hotovo. Určite nie každý zamestnaný človek zo strojárskeho odvetvia má čas sa túlať po Agrokomplexe cez pracovnú dobu… Aspoň sobota by bola nabudúce vítaný krok voči návštevníkom.

Ale poďme sa pozrieť už na stroje – mašiny, čo búchajú a trieskajú sú samozrejme divácky najobľúbenejšie :). Prvé pavilóny obsadilo Ministerstvo hospodárstva a univerzity – to nie je to najzaujímavejšie, aj keď také auto poháňané elektrinou či  dokonca vodíkom sú určite techológie budúcnosti. CNC frézy, zváračky a najroznejšie obrábacie stroje sú vzadu. Pozor na železné piliny. Rozumie sa samo sebou, že niektoré mašinky zostrojili konštruktéri hlavne pre potreby marketingu na výstave.

Napríklad taký automatický čapovač piva – ten býva často na podobných Veľtrhoch a Japonci nejakú variantu vraj už niekde používajú naostro…  Len si to predstavte – možno tak za 30 rokov – idete do krčmy a pošlete napred SMSku, čo chcete, aby vám robot načapoval. Ten propagačný má nejaké nedostatky (nečapuje po čiarku a dosť pení :)), ale pivo alebo kofola zdarma padnú dobre na každej výstave. Sympatická mašinka, aj keď možno nie ako pekná barmanka a vaše životné strasti najskôr odignoruje.

Automatická čapovač piva

 

 

Najbližší podobný veľtrh je, samozrejme, ten v Brne. Je asi 4 x väčší a tým pádom aj show je väčšia a o dosť viac zaujímavostí – vystavuje tam asi 1600 firiem, kým v Nitre asi 400. Hanba to nie je – ale občas sa človek zamyslí, že by sa na Slovensku mohlo viac konštruovať ako montovať. Výstava je odrazom stavu priemyslu, ekonomiky a špecializovaného školstva u nás. Určite je čo reformovať, reštrukturalizovať a prerábať. Šikovných rúk aj hláv je u nás stále dosť – len je škoda, ak občas veľké linky pre obyčajných operátorov chodia k nám uvádzať do chodu americkí inžinieri s francúzskymi manuálmi a podobne.

Popri veľkých priemyselných automatizátoroch a priemyselníkoch sa v Nitre nájde aj nejaká tá menšia „rodinná“ firmička. Okrem tradičného, materiálového alebo elektronického strojárstva sa k reči dostávajú viac aj softvérové firmy, alebo firmy pracujúce s technológiami, ktoré sme donedávna považovali za sci-fi. Skrátka nitriansky strojársky veľtrh je verným obrazom pokroku, ale aj stagnovania slovenského priemyslu.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin