Vraj niet takého druhu umenia, ktoré by neexistovalo už dávno. Čokoľvek vymyslíte – urobil už niekto pred vami. A teraz nemáme na mysli matičné fašiangové kostýmy zo stredoveku. Prvý cosplay vraj pochádza z roku 1890, teda zhruba z doby, keď sa začínali točiť prvé prehistorické filmy. Herečky v lacných kabaretoch parodovali slávnejších kolegov z divadiel. Mimochodom, prvý sci-fi film natočil už v roku 1902 Georges Mélies – Cestu na mesiac.
Lacné tanečnice cosplayerky? Zdá sa to byť trochu za vlasy pritiahnuté tvrdenie, ale tento pra-cosplay naozaj má znaky dnešného pohľadu na vec – dievčatá sa preobliekali za slávnych literárnych a teatrálnych hrdinov, dobrodruhov, dobyvateľov, mágov alebo pirátov (všimnite si, že skoro vždy vystupovali v mužských kostýmoch a často mali v ústach cigaretu, čo bolo vtedy ešte tabu, dovolené naozaj len v paródii). Pravda, cieľom bolo najmä pobaviť tancom v sexy oblečkoch movité pánske obecenstvo. Ale aj prvé tlačené knihy na svete vraj boli prasačiny – ľudstvo je skrátka nepoučiteľné.
Za vôbec prvého cosplayera označil autor článku vo wikipédii istého Augusta Olsona z Monroe, ktorý vyhral prvú cenu na miestnom maškarnom bále. Vyrobil si sci-fi kostým Mr. Skygacka z Marsu, hrdinu obľúbeného novinového 1-okienkového komiksu, ktorý vychádzal od roku 1907 až 10 rokov. Vzniklo 400 vtipov, kde Mr. Skygack študoval čudné ľudské maniere z marťanského pohľadu (a na každom stripe si všetko poctivo zapisoval do notesa). Slávny maškarný ples bol v roku 1908 a je vôbec zázrak, že o tom niekto napísal do novín o štyri roky neskôr aj s príslušnou fotkou. Pretože cosplayerov možno bolo teoreticky viac, ale len Augusta zdokumentovali.
Poďme ale od náhodných predchodcov cosplayu k naozajstnému zakladateľovi dnešnej podoby hry na kostýmy. Bol to Forrest J. Ackerman, toto meno si zapamätajte. Naozajstný nefalšovaný fanúšik sci-fi sa v roku 1939 objavil na vôbec prvej stretávke geekov World Science Fiction Convention v „star pilot“ kostýme. A keďže sa konal na Deň nezávislosti v New Yorku, neskôr bol con premenovaný na NyCon. My ho poznáme pod iným slávnym menom – Worldcon. Vlastne, premenováva sa každý rok, pretože sa zakaždým koná inde. Jedinú pauzu mala na svedomí Druhá svetová vojna. 72. ročník (v roku 2014) bude napríklad v Londýne a preto sa bude volať Locon.
Ackerman bol vytrvalý cosplayer. Na prvý con prišiel v zelených nohaviciach a v zelenom plášti. Myslel si, že každý príde v kostýme. Ale dlhé roky tak chodili len dvaja – on a manželka (tá oblečenie vyrábala). Vytrvalý párik, ale vďakabohu za nich. Sem tam sa pridal nejaký strelený kamarát, ale spoločnosť spisovateľov to uvádzalo do rozpakov. Niektorí si mysleli, že takéto imaginácie nepatria do vážnej a serióznej sci-fi témy.
Forrest bol sedem desaťročí hovorcom sci-fi fandomu a za ten čas zhromaždil úctyhodnú zbierku sci-fi knižiek a predmetov. Volali ho „Forry,“ „The Ackermonster,“ „4e“ alebo „4SJ“, robil pre hromadu časopisov, propagoval esperanto a zaoberal sa vôbec všetkým možným, čo súviselo s vedeckou fantastikou. Čo všetko spoluzakladal je lepšie ani nemenovať. Bolo toho veľa (napríklad postava Vampirelly :) – tá farebná na obrázku má len 14 rokov, liberálni rodičia). Forrest to chcel dotiahnuť do sto rokov, ale nakoniec, posledný krát sa nalogoval na svoj účet na myspace.com 19. marca 2008.
No a dostali sme sa k „modernému“ cosplayu. Kľúčový rok je 1978 v Japonsku (hoci názov vymyslel Japonec Nobuyuki Takahashi až o šesť rokov neskôr na návšteve v LA). V tomto roku vydal americký sci-fi spisovateľ Frederik Pohl autobiografiu The Way the Future Was (v ktorej napísal, že Ackerman položil zlovestný precedens do budúcnosti), ale Japoncom to asi bolo jedno. Našliapli na cestu, na ktorej 80 percent japonských tínedžeriek číta dievčenskú mangu, v tokyjskej štvrti Akihabara existujú desiatky reštaurácií s obsluhou v kostýme hrdinov z videohier a podujatia ako Tokyo Game Show alebo Tokyo Comic Market majú skoro polmilióna návštevíkov.
Prvá cosplayerka v Japonsku prišla teda v onom roku 1978. Niektorí vravia, že to bola anonymná dievčina na Comic Markete v kostýme zo starého anime Umi no Toriton, iní zase, že to bola slávna Kotani Mari na podujatí Ashicon (dôkazom má byť rozmazaná minifotka v jednom starom kultovom časopise). Táto japonská autorka a kritička je okrem iného aj vyhlásená feministka, kontroverzná spisovateľka a dnes už vlastne babička, ktorá vyzerá, že má o 30 rokov menej, ako je to u Japoniek zvykom.
A čo Američania? Tí mali už spomínaný Worldcon od 1939-teho, na západnom pobreží sa skoro pridal Westercon v 1949-tom (každý rok mení názov a putuje po mestách) a v 1970 pribudol Comic Con (Angličania ho mali o dva roky skôr, takže to nebola úplna originalita).
Poďme ale do roku 1980 a položme si skromný míľniček histórie. V tomto roku totiž vyšiel druhý diel Lucasových Hviezdnych vojen (Impérium vracia úder). A na Comic Con 1980 už prišlo plno maníkov v kostýme z tohto filmu. Impérium malo už vtedy veľa fanúšikov. No a rodili sa aj ďaľšie kultové série, napríklad Votrelec (jedna postavička na obrázku je Ripleyová z jednotky, že neuhádnete ktorá :).
Začiatky cosplayu boli skromné, celé to vyzeralo ako strihnuté zo sovietskeho sci-fi filmu lomeno renesančný bál, ale moderný cosplay bol na svete. Dokonca sa sformovala aj skupina – Amber group. A mohli za to veľkou mierou aj tie Star Wars, ktoré dodnes dominujú na stretávkach. Stará škola. Kto si vyrábal kostým vtedy, bol vo svojom okolí čistý blázon. Ale pamätajte, títo retro šialenci na fotkách to celé začali a možno sa tomu venujú niektorí dodnes.