Tajomstvo dlhého života

Tajomstvo dlhého životaDecko-dve červeného vína na večer? Surová kapusta a vláknina? Ťažká práca na poli (čínsky model)? Ľudia by obetovali dušu diablovi, keby vedeli v čom spočíva tajomstvo dlhovekosti. Väčšinou ho poznajú len redaktorky ženských časopisov.

Samozrejme, nájdu sa ľudia, čo vidia zjavné nevýhody dlhého života. Napríklad Janis Joplin, ktorá vravievala „Ži rýchlo, miluj naplno a umri mladý.“ A tak aj bolo. Sypala do seba herák ako polohrubú múku do kysnutého cesta a zalievala ho fermentovanými repnými produktami. Alebo tá sympatická barbarka, čo sa vysmievala Conanovi „Chceš žiť večne?“ a skočila nebojácne do jamy s hadmi.

Tí ostatní… sú odsúdení na kratšie životy ako je ich tvorivým géniom milé. Pragmatickí ľudia hľadajú v štatistikách – a tam vždy jasne vedú Okinawčania. Zdravý morský vzduch, ľahká strava bohatá na zeleninu, poctivá práca, žiadne prežieranie. Skrátka – na japonskom ostrove si v 90-tke ľudia tancujú do rytmu za zvukov kota a šamisena, kým u nás v rovnakom veku len bezvládne ležíte na ostatnom lôžku a čakáte na výjazd volebnej komisie, ktorá vám podrží urnu, aby ste to posledný raz hodili predsedovi.

Zdravo je aj pri Stredozemnom mori, ale ruku na srdce – tam Slovák väčšinou chodí len, aby chytil úpal, hnačku alebo šliapol na morského ježka. Vodnaté južanské pivá podľa všetkého k dlhovekosti tiež nejak extra neprispievajú.

Popravde, slovenský návod na dlhý vek je pomerne svojrázny a zahŕňa veci ako pozývanie cudzích vojsk do vlasti, justičné vraždy generálov alebo masakrovanie dedín Grúň a Kľak a následnú transportáciu posledných preživších do koncentráku. Teda stať sa naozaj riadnym hajzľom,  sviňou medzinárodného významu. To sa o väčšinou Slovák (Rusín, Horný Uhor) dožije úctyhodného kmeťského veku -Vasiľ Biľak 96 rokov, Karel Vaš 96 rokov, Ladislav Nižňanský 94 rokov. Hm, hm.

Dlhý život, veľa srandyV Amerike nejaký podnikavý chytrák prišiel s teóriou „hormónu mladosti“ zvaným tajomne DHEA. Prirodzene, tá chytrejšia polovica sveta teraz nakupuje škatuľky so 100 miligramovými tabletami DHEA doplnku po 50 dolárov na eBay. To je nejakých 40 euro za dlhý život, no neberte to, na dôvažok to ešte spaľuje tuk a rastú vám svaly hehe…  Písali o tom v odbornej eseji ma azet.sk, takže osvietený ľuď má konečne v rukách kladivo na nenásytné farmafirmy.

Nuž a potom tu máme oné ženské magazíny a portály, zložitú a bezodnú studnicu nápadov proti starnutiu a priberaniu (čo je v tejto dimenzii jedna a tá istá vec).  Články o predlžovaní životnosti štíhlych ritiek od sedenia na stoličke sú veľmi obľúbené. Optimistický čitateľ si prečíta, že dátum spotreby vám môže predĺžiť gruzínska filozofia, všakovaké liečivé bylinky, vonné sviečky, mangový čaj, sex až do konca, umývanie vybraných partií tela alebo odkysľovanie organizmu.

A Silvia Šuvadová dodáva, že štúdium fialového transformačného plameňa tiež veci neublíži. Ešte Sofia z wanda.sk radí často sa postiť. Všetci vieme, že tí, čo myslia tieto veci vážne, nakoniec aj tak skončia pod nožom plastického chirurga, ktorý má najlepšu reklamu v kraji. Natiahnutá koža a opuchnuté gamby pôsobia ževraj mlado, keď už nič iné. A to aj u chlapov.

V Južnej Kórey došli vedci na to, že nie modrá tabletka a mladé sukne, práve naopak – kastrácia predlžuje mužom život. Že eunuchovia, ktorí nezarastali a nemali testosterón sa dožívali vysokého veku. No, možno to bolo i zato, že palácových eunuchov nikto nevraždil kvôli dynastickým ambíciám. Ázijský návod na dlhovekosť pre odvážnych mužov, ktorí sa nestihli sexuálne identifikovať pred skončením puberty a nechcú na tento dekadentný svet privádzať ďaľšie nevinné duše.

Ale to sme už odbočili… kde sme to boli… aha, červené vínko, vitamíny a antioxidanty. Orechy. Jód. Motlitby. Relaxačné čínske gule. Čokoľvek, len nie chľasť a cigarety (ako stále tvrdí Lemmy z Motörhead).

No a napokon, keď sa zmierite, že zubatú neprechytračíte, ostáva vám už len jedna vec. Zapísať sa do histórie. Vydať prvú tlačenú bibliu. Zaťať sekeru do mohutných ríš, vykonať veľké činy. Prehodiť rázne výhybku dejín a uviesť do chodu celé civilizácie a národy. Alebo aspoň prehnať guľku hlavou správneho diktátora, poprípade kandidovať za prezidenta za Ľudovú platformu. Rozdeliť Československo a založiť ekonomickú mafiu. Jednoducho vykonať čin rovný  argonautom, takže vaše sochy budú ľudia tesať do kameňa aj tisícky rokov po vašej formálnej smrti.

Zlé jazyky ale vravia, že starnutie spôsobuje vzduch, ktorý spomaľuje bunky v ľudskom tele a žiť večne sa naučíme, až keď prestaneme dýchať. Dilema ako v Ľudovej platforme.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin