Spielbergov Tintin

Spielbergov TintinVeľkému Spielbergovi ťahá na sedemdesiatku a tak aj on zatúžil mať svoj prvý animovaný a zároveň prvý 3D film. Žánrovo všestranný velikán kedysi pomáhal založiť spoločnosť Dreamworks, ale na animákov siahol prvýkrát až v roku 2011.

Ešte jednu prvotinu si tu veľký Steven pripísal – ide o jeho prvú adaptáciu komiksu, hoci voľakedy dávno mal veľmi blízko k tomu, aby natočil Supermana. A tiež, že film vyhral Zlatý glóbus za najlepšiu animáciu, čo je vôbec prvý raz, čo cenu nedostali ľudia z Pixaru.

Tintin je belgická klasika. Je to niečo medzi klasickou detektívkou a Indiana Jonesom. Ostatne, tvorcovia neskrývajú, že Indiana Jones (prvý diel vyšiel presne 30 rokov pred Tintinom) sa inšpiroval Hergého komiksom o mladom zvedavom reportérovi. Oba filmy spájajú podobne exotické prostredia a aj povaha hlavných hrdinov, ktorí do všetkého pchajú nos. Akurát na rozdiel od sukničkára Indyho, Tintin žije iba so svojím malým chytrým psom Milou, ktorého bohvieprečo Česi prekrstili na Filutu a Angličania na Snowyho. Dospelý chlap a baví sa iba s foxteriérom, čo už no.

V dabingovom štúdiu sa zišli najväčšie esá Hollywoodu – napríklad hlavného záporáka (ktorý v sebe spája niekoľkých zločincov z komiksov) nahovoril bondák Daniel Craig. Film je plný odkazov na kresleného Tintina, ktoré si drvivá väčšina fanúšikov nevšimne. Čo si ale ľudia všimli, že to 3D nie je až taký odvar ako v iných filmoch, alebo že bláznivej akcie tu je viac ako v iných Spielbergových filmoch. Našťastie popri tých krkolomných kúskoch sa nájde čas aj na niekoľko inteligentnejších dejových liniek a pár dobrých vtipov (ak opilstvo kapitána Haddocka považujete za žartovné, tak ste na správnom mieste :).

Niektorí ľudia vyčítali filmu, že mu chýba ústredná hudobná téma. Chyba, o soundtrack sa postaral ďaľší velikán, John Williams, Stevove siamské dvojča a ústredný „theme song“ tu naozaj je. Akurát sa John nechal uniesť a nie je to jednoducho zapamätateľný populárny motív, ale také tajomné atmosférické swingovanie na začiatku filmu. Inak sa k hudbe nedá napísať nič, len to, že je to remeselná práca. Tak ako celý film – remeselne dobre vystihnutá atmosféra Hergého komiksov (ktoré mimochodom odrážali atmosféru celých desaťročí, keďže vychádzali dlho). Príjemná oddychovka, ktorá sa však nebude uvádzať medzi Spielbergovými najväčšími úspechmi.

A nerozlúsknuť záhadu Jednorožca, to by nám predsa nedalo spávať?

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin