Tri prasiatka Foto: www.staredivadlo.sk

Chvála herečkám, ktoré musia počas každého predstavenia schrúmať kus surovej mrkvy.

„Veselo je na svete, iste to aj vy viete… Ružovučké prasiatka, každý zavše pohladká.“ Stará klasika na platni OPUS. Kto ju za socíku nemal, bol človekom bez srdca – alebo bez gramofónu – keďže tamtie rozprávky boli hádam rozšírenejšie ako prístroje na prehrávanie. A volali sa úplne ako Tri prasiatka zo Starého Divadla Karola Spišáka v Nitre – Muco, Buco, Kuco.

Ešte na tej platni prasiatka spievajú, že nie sú žiadni darebáci – nájdete ich aj v práci. No a tie divadelné prasiatka darebáci sú, lebo väčšinou len spia a žerú. Ale sviniam sa v každej dobe darí, tak čo. Je otázne, či hlavnou sviňou v hre nebol nakoniec lišiak, ale to už musí rozsúdiť divák, ktorý si to pozrie.

Aby nedošlo k nedorozumeniu – toto je recenzia na verziu pre dospelých, ktorá sa hráva večer. Ale detské predstavenie bude asi veľmi podobné. V adult kuse sme čakali prasačinky, ale žiadne neboli, okrem veľmi jemne naznačeného koitu na konci, ktorý by pobúril asi len Alianciu za rodinu (a nielen preto, že prasiatko bolo dosť pravdepodobne mužského rodu).

Hra odsype za hodinku, svižne a vkusne. Narátali sme len 5 „sprostých“ slov – jedno „hovno“, jeden-krát „rozdrbal“, dva-krát „prdol“ (asi omylom zopakovaná replika, strašne to rozosmialo jediné malé dievčatko v publiku) a nakoniec bola aj jedna nesmelá „kurva“, použitá ako zámeno, a ešte za hrmotu nejakého riadu za plentou. No a potom už len čisté teátro.

Interaktívne divadlo s obecenstvom je fajnová vec. Herci používajú ako pódium celú plochu pivnice, dokonca aj vedľajšiu krčmu. Divák sedí na zemi, na vankúši a je skoro ako v hre. Živá muzika a efekty, pivo, zabudnutá kukurica po zemi. Len a to nechoďte v glamour kratučkých sukniach, lebo vaša nervozita pri hodinovom pridržiavaní sukne sa prenesie aj na suseda :P.

Zblízka a s manuálnym akustickým systémom si človek oveľa viac vychutná energiu, ktorú herci do predstavenia vkladajú. Rana táckou po hlave zabolí aj vás, ak sedíte meter od epicentra. Vychutnáte si prach zo starých matracov, alebo ako chudák bocian rekvizita pĺzne doslova online. A keď budete mať trocha šťastia, tak na vás aj pristane slina od herca, ktorý zreval trochu viac než možno chcel.

Inak BOZP asi hercom veľa nehovorí, keďže dosť často stvárajú kúsky, ktoré by správny majster na pracovisku mal ihneď zatrhnúť. No, čo, keď sú mladí. Publikum tŕpne, ale všetko sa na dobré obráti. Rock ‚n‘ Roll.

Zaujímalo by ma či tri herečky – predstaviteľky prasiatok – upravujú svoju váhu kvôli roli. Niektorí slávni umelci to vraj robia. Ale to sa asi nedozvieme.

Foto:  www.staredivadlo.sk

O autorovi Zobraziť všetky články

admin