Veľký čínsky múr film

Vyškrtnite zo scenára Matta Damona a prvú veľkú bitku natiahnite na celý film – a dám vám 5 hviezdičiek z piatich.

Veľký čínsky múr (The great wall) je čínsky film čínskeho režiséra Ping Ponga, kde hrajú slávni herci ako Ping Pong 2, Ping Pong 3… a veľmi pekná kawai bábika Jing Tian. Ale pozor. Aby sa film páčil aj Američanom, tak do toho primiešali aj toho nešťastného Matta Damona a nad scenárom si lámalo hlavu až šesť ostrieľaných scenáristov, aby vymysleli niečo hlúpe a plytké. Monštrá z vesmíru vs civilizácia, v efektnej fantasy rozprávke.

Scenár, samozrejme, problém nie. Viete, že to musí byť jednoduché a klišovité, mainstream nemá rád umelecké podivnosti. Taktiež obľúbené čínske kung-fu lietačky boli obmedzené na minimum a všetci musia byť priviazaní na štranku, aby to vyzeralo uveriteľne. Snímok mal rozpočet 135 miliónov dolárov, treba však pamätať na to, že v Číne je všetko lacnejšie – takže na kulisách nebolo treba šetriť, aj keď pestrofarebné brnenia trochu vyzerajú ako z Aliexpress bez poštovného.

Takže tu máme parádne masové scény, plno grafiky a pestrofarebnej márovačky. Ako som napísal v úvode, banálna zápletka so zženšteným Mattom Damonom tu ani nemusela byť. Komunistickej tlači v Číne sa vraj nepáčilo, že sa toľké peniaze dali na film, kde Ríšu stredu musí zachraňovať biely Európan so smiešnym lučíkom. Damon má ešte jedného sidekicka, chlapíka, ktorému rozpučili hlavu v Game of Thrones. Obaja sú v pohode, kým vyzerajú ako zarastení smradľaví lotri z Európy,v momente ako sa ostrihajú, umyjú a prejdú na klišé hlášky, tak prídu o svoje čaro.

Hlavný hrdina mal byť buď Čínaň, alebo aspoň nejaký barbar Conan, ktorý by miesto úsmevčekov na roztomilú veliteľku Lin, radšej zbalil celú Jastrabiu jednotku a celý film sa len mároval s potvorami.

V kine som bol sám. Absolútne sám. Čiže som si to užil trochu viac než normálne, nebol to zlý film, ale len do prvej tretiny, potom už to bola trochu zívačka.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin