Správny hokejový fanda

Správny hokejový fandaNekritické fandenie môže ublížiť, hromženie je zdravé.

Negatívne myšlienky ľudstvo nezabíjajú. Práve naopak – boli sme stvorení, aby sme frfľali, nariekali a horekovali. Je to náš prirodzený štít – pesimizmus chráni našu myseľ pred zmenami a pomáha nám vyrovnať sa s faktami, ako napríklad, že našim chlapcom nakládli Američania bez problémov 7 kúskov do brány.

Odneste do zberne papiera motivačné knihy o pozitívnom myslení. Najnovšie výskumy dokazujú, že tieto knižky, ktoré majú v kníhkupectvách vlastné oddelenia, sú často iba literárne bláboly s jediným cieľom – zarobiť. Jednoducho biznis je biznis, na trhu je miesto, v móde sú knihy o chudnutí, konšpiračné knihy, ezoterické, motivačné a iné žvášty – ale nikto nevraví, že ich čítanie vám môže pomôcť. Práve naopak. Do módy prichádza negativizmus.

Zakaždým, keď to ide ťažko, keď to na ľade škrie, prichádzajú hokejoví fanúšikovia, ktorí tlačia svojich dopredu aj navzdory nepriaznivému vývoju. Vyčítajú ostatným, že sú len „2-týždennými fanúšikmi“ (tento rok to vyzerá, že budeme len 1-týždennými :D). Ale toto je predsa slovenská tradícia. Vďaka tomuto sme prežili storočia dejín, keď sa to cez nás hnalo z východu na západ a opačne. Skuhrať a sťažovať sa. Chleba so soľou na tácke, ale nie v srdci. Zdravá nevraživosť lieči deň. My predsa potrebujeme ťažobu, skývraženie, v tom sa cítime doma. A naši chlapci v trikolóre so znakom majú to chodenie kanálmi dobre zaplatené.

Negatívne mysliaci ľudia sa podľa vedeckých štúdií mýlia menej, uvažujú jasnejšie, nenechajú sa nachytať podvodníkmi, rozhodujú sa lepšie. Kritický a realistický prístup pomáha nadobúdať bohatstvo. Ako sa hovorí, lepšie byť zamračeným v Mercedese ako vysmiaty na bicykli. Pre jednych chorobne namrzený človek (pre hokejistov nasratý krikľún), pre Immanuela Kanta filozofický pesimista antropofób. Aj stoici radili, aby sa človek v mysli chystal vždy na to najhoršie, takže v skutočnosti to môže vypáliť len lepšie. Takže budúci zápas 0 : 10, čo?

Vytvoriť heslá ako „300 rád na úspešný život, biznis, balenie opačného pohlavia“,  ako zbohatnúť, ako dosiahnuť úspech“ (atď. atď.) nie sú pre ľudí, čo stoja pevnými nohami na zemi. Pozitívne myslenie človeku ubližuje, ako ho nesprevádzajú aj pozitívne činy. Populárne slogany môžu u ľudí s nízkym sebavedomím spôsobiť presný opak toho, čo hlásajú. Preto sa nehanbime, ak neveríme nášmu mužstvu – jednoducho sa dopredu chystáme na prehru. A ak vyhráme, aj tak dobre. Sme majstri sveta! V opačnom prípade – to oni prehrali a nás sa to netýka. Dokonalá psychohygiena pre občasného fanúšika.

Pred pozitívnym myslením varuje napríklad psychológ Richard Wiseman a ten hádam vie, čo hovorí, keď má v priezvisku Mudrc. Alebo si môžete naštudovať čo to z pani Gabriele Oettingenovej z Newyorkskej univerzity, ktorá sa dopátrala k tomu, že projekcia úspešného výsledku sa v neistých podmienkách znižuje – cieľ sa vzdaľuje.

A skúste ešte prácu psychológa Daniela Wegnera, ktorý študuje prostý fakt – že myšlienku si človek nemôže jednoducho len tak vsugerovať, naopak – zvyčajne sa dostaví práve opačný efekt. Preto, ak ste od prírody mizantrop, buďte sami sebou, iné to už nebude. A poďme pekne spolu – naši sú dreváci, nedajú to, načo tam chodili, kde je Miro, prehráme! To je správny prístup, ktorý udržuje fanúšika v zdravej pohode.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin