Turisti v lese

Na Slovensku máme až 20 druhov kliešťov, z toho 7 môže spôsobiť vážnu epidémiu (a na jar a v lete tomu skutočne dochádza – určite poznáte niekoho, kto v minulosti od kliešťa ochorel). Tri najčastejšie choroby sú

  • Lymská borelióza.
  • Zápal mozogových blán (meningitída)
  • Kliešťová encefalitída.

Tieto choroby sú rozdielne (prvé dve sú bakteriálne a teda liečiteľné antibiotikami, tretie je vírusové a dobre na neho funguje preventívne očkovanie), ale majú aj niečo spoločné – všetky tri môžu na neliečenom človeku zanechať vážne následky do konca života. Ich hlavnými prenášašmi sú väčšie zvieratá, ale kliešťe pôsobia ako prostredníci. Ak máte nejaké príznaky (trebárs očervenené miesto na koži, horúčky, hnačky alebo čokoľvek iné – treba bežať hneď k lekárovi). Očkovať by sa mali všetci, ktorí sa pravidelne pohybujú v lese – napríklad lesní robotníci, poľovníci, chalupári a ďalší. Hovorí sa, že kliešte sú atívne najmä v teple, ale v skutočnosti sa prebúdzajú už pri piatich stupňoch Celzia – čo je už v marci, keď je ešte kalendárna zima.

Samozrejme, najlepšia je prevencia. Na prechádzkach v lese alebo vo vysokej tráve pri riekach a podobne je dobré byť poriadne poobliekan, nie s holými nohami v sandáloch. Oblečenie dávame na slnko, lebo kliešte na veľkom slnku uschnú. Slnečné lúče kliešte nemajú radi, naopak, milujú vlhkosť, trávu a kríky presne do výšky človeky. V listnatých lesoch ich je o dosť viac ako v ihličnatých, čo neznamená, že v smerkovom lese ste v bezpečí. Počas najväčieho tepla aktivita klieštov ustupuje, lebo sa skrývajú do tieňov, ale na začiatku jesene opäť ožívajú. LIetajúce kliešte neexistujú, len sa niekedy pletú s niektorými druhmi múch.

Svoje telo pozorne prezeráme a to aj intímne zákutia (vlastne – najmä tie, napríklad pod pazuchami a pod.). Niekedy sme kliešťa už mali a on odpadol… dá sa to spoznať podľa začervenaného miesta, kde sú v strede biele minibodky po kusnutí (nemusí ich byť vždy vidno voľným okom – ale sú tam). Kliešť má len 1 milimeter a je často takmer neviditeľný. Staršie kliešte majú 8 nôh a veľkosť 1,5 milimetra. Krv cicajú iba samice a keď sú nacicané, tak majú aj 4 milimetre a fliačik na chrbte.

Ako vybrať kliešťa

Zahryznutý kliešť nemá závity, ale miniatúrne háčiky, ktorými sa drží v koži. Je teda možné ho opatrne vytočiť alebo vykývať. Ak sa kliešť rozpučí, alebo pretrhne – riziko nákazy sa veľmi zvyšuje. Ak hlavička ostane v rane, navštívte lekára. Na vyberanie kliešťa nepoužívajte holé ruky, ale pinzetu, maličké klieštiky a v najhoršom prípade servítku. Potom si musíte hneď poriadne umyť ruky mydlom (samozrejme, umyť ruky mydloma aj pred zákrokom). Ranu dezinfikovať. Kliešťa spáľte, nerozpučte ho, niekedy ho môžete dokonca v nejakom plastovom obale dať preskúmať do laboratória.

Čo nerobiť

  • Nerozpučte ani vytiahnutého kliešťa, niekedy ho môžete dokonca v nejakom plastovom obale dať preskúmať do laboratória, aj keď veľký význam to nemá.
  • Najhošie čo môžete spraviť je naliať na ranku olej – vtedy kliešť vyvráti obsah vnútorností do rany a s nimi aj baktérie borélie.
  • Rovnako nepoužívajte mastičky, poprípade domáce „zdravotnícke“ výrobky.
  • S klieštom v sebe neotáľajte – trvá to istú dobu kým prenesie baktérie alebo vírus do človeka. Ale ani sa neponáhľajte, vyťahovanie kliešťa je trpezlivá piplačka.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin