De Molen White Witch

Holanďan vs Belgičan (ten druhý je v skutočností Záhorák, ale volá sa Belgičan, pretože je navarený štýlom Belgian Pale Ale).

Začneme teda holíčskym Wywarom a jeho aktuálnym pivkom Belgičan. BPA štýl vraj vznikol počas Druhej svetovej vojny, aby konkuroval Plzenskému typu, má byť sladovejší, menej horký a je dovolené mať širokú škálu farieb, od úplne žltej po jantárovú. Ako vidno na obrázku dole, nás kúsok je pekne tmavší, a naozaj, chuťovo to nie je nejaký typický belgický ejl, ale podobá sa trochu na spomínanú Plzeň. Ako slady sú na stránke výrobcu uvedené Pale Ale, Carahell, Ovsené vločky a chmeľ HBC 462, Harmonie. Sila alkoholu je 4,8 %. Finálny verdikt je jednoznačný – prudko piteľné pivo, žiadna ochutnávka, jedno, dve, toto sa dá piť naozaj vo veľkom. Dosť nám učarovala aj chlebová kvasinková príchuť, tak veľmi netypická v belgických pivách, ale tu je. Keď si vezmete klasické veci na hodnotenie – farba, vyváženosť chuti, iskrivosť, pena, tak toto vrchne kvasené pivo má všetko na vysokej úrovni. A s ťažkým srdcom, ale predsa ho označujeme za mierneho víťaza dnešného duelu :).

Čo neznamená, že White Witch z De Molenu je horší kúsok. Naopak, aj toto pivko je prudko piteľné a repetetívne. Čarodejnicu (White Witch znamená možno aj niečo iné, vílu alebo poludnicu? ťažko povedať) uvarili mágovia z veterného holandského mlyna De Molen a pivo na internete žne samé chvály. Je dosť suché, žlté, ale s krémovou príjemnou chuťou, ktorá postupne nastupuje a vydrží dlho. Jedinou chybičkou De Molenu (okrem vyššej ceny) je asi to, že čím viac pív od nich vypijeme, tým viac sa nám podobajú… no skrátka ich portfólio nie je až tak chuťovo široké. Ale vraví sa, že je lepšie robiť jednu vec poriadne, ako desať vecí polovičato.

Wywar Belgičan

O autorovi Zobraziť všetky články

admin