Film Barbie

Nechce sa mi veľmi recenzovať film Barbie, jednak sa k nemu už vyjadril každý a jednak ma až tak zo stoličky nenadvihlo ako bolo sľubované. Nebolo to zlé, ale divím sa – čo na tom stálo 100 miliónov? Keď si to tak vezmete, bolo tam pár propiek, naháňačka na autách bola tak lacná, že by sa za ňu hanbili aj v Komisárovi Rexovi… a všetky najlepšie vtipy vystrieľali v traileroch. Opäť a doslova. No a tie hovoriace hlavy na konci… poslednú dvadsaťminútovku by som z filmu pokojne vyškrtol :).

Tak som sa nudil, že som do Umelej inteligencie Barda napísal pár otázok. Napr. čo keby Mattel vyrobil aj bábiku Barbie – profesorku Oppenheimer? Bard mi napísal, že by to bolo zdrojom vtipov, ktoré by však niektorí niesli ťažko (tipujem: Japonci), žeby boli protesty a žeby film mohol niekto aj zažalovať…zzz. Nuda.

Potom som začal zisťovať, či sú aj bábiky filozofky. Alebo ešte lepšie – Nihlistky. Nakoniec som sa dopracoval k otázke, či vôbec v histórii ľudstva existovali nejaké známe nihilistky. V tom momente urobil Bard zvláštnu vec – vymenoval mi asi päť najslávnejších feministiek v histórii (na prvom mieste, samozrejme, so Sartrovu frajerkou). Umelá inteligencia usúdila, že feminizmus je v podaní žien vlastne nihilizmus! Úžasná myslienka. Ktorá otvára možnosti na napísanie veľkej tučnej knihy (ako povedal Schopenhauer, mám myšlienku, ale nedokážem ju vysvetliť v menšom formáte ako v dvojzväzkovom diele).

Len pre poriadok. Google poskytuje úplne niečo iné. Na prvé miesta nihilistiek dal nejaké baby, čo pred sto rokmi páchali atentáty na ruské a japonské cisárske rodiny (v tej dobe sa nepoužíval výraz anarchisti, ale nihilisti). Alebo nejaké staroveké filozofky / moderné aktivistky, ktoré ale nikdy neboli nihilistkami. Resp. nikto to o nich netvrdil. Až umelá inteligencia.

Keď sa to tak vezme, nihilzmus má tri prejavy. Existenciálny – spochybňuje zmysel života. Metafyzický – spochybňuje náboženstvo a bubákov. A nakoniec, Morálny – snaží sa rozložiť spoločenskú morálku, ktorú neuznáva. U mužov najlepšie filozofickými kladivami. U žien je to zrejme napádaním patriarchátu, modrými vlasmi a cudzími slovami v divadelných kritikách (feminizmom). A potom, že s umelou inteligenciou sa nedá k ničomu dopracovať.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin