Poschodová posteľ

Kde sa používajú poschodové postele? Všade tam, kde sa musí šetriť miestom. Na lodiach, v kasárňach, na internátoch a ubytovniach… a v obyčajných domácnostiach najmä v detských izbách. Najmä keď je súrodencov veľa, alebo majú povolené kamarátske návštevy.

V zásade majú deti poschodovky veľmi rady. Nemyslia na bezpečnosť, to robia za ne rodičia. Pre deti znamenajú poschodové postele dobrodružnejšie spanie než je obyčajné lôžko. Dvojúrovňový nábytok dráždi detskú fantáziu, posteľ sa stáva veľkou hračkou, majú pocit, že sú v bunkri alebo na hrade. A v noci čím lepšie spia – tým je spokojnejšia celá rodina. Hlboký spánok je predpoklad vyrovnaného duševného zdravia.

Na čo si dávať pozor pri kúpe takejto postele? Napríklad na to, aká je pevná a stabilná, ako kvalitný materiál bol použitý. Či má zaoblené rohy, bezpečný rebrík s primeraným počtom priečok (úplne kľúčová vec pre bezpečnosť), či všetko pevne dolieha, nevŕzga, či medzi zábrany nie je možné vložiť detskú hlavu, či sa dá posteľ postaviť až k stene (riziko zapadnutia medzi posteľ a stenu), aký je úložný priestor, či má posteľ skladacie časti… je toho veľa. Nuž a keďže ide o výškový nábytok, tiež či nesiaha príliš vysoko k stropu – aby sa potomok nebúchal do hlavy.

Poschodové postele dnes už nebývajú také jednoduché drevotrieskové kvádre s kruhovými stupčkami (hádam jediný typ vyrábaný za socializmu), naopak. Môžu mať veľmi rafinované tvary a funkcie, zo strany vstavané skrinky na šatstvo, alebo študijný stolík. Poschodia nemusia byť zrkadlovo rovnaké. Niektoré modely ponúkajú funkciu rozložiť poschodovú posteľ na dve obyčajné.

Väčšinou väčšie a staršie dieťa spí dole, pretože je jednoducho ťažšie… čiže to hore je mladšie a treba na neho dávať pozor. Je potrebné mu opakovať základné jednoduché pravidlá bezpečnosti a myslieť na to, že malé deti nie sú až také ostražité, poprípade strácajú koncentráciu pri hre. V noci by malo mať možnosť dosiahnuť na svetlo a bezpečne zísť napríklad na záchod.

Nakoniec, vždy platí – bezpečnosť a funkcionalita sú dôležitejšie než dizajn a estetika.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin