Globálne otepľovanie

Jasná otázka: je to na niečo dobré? Nevravím klimatické zmeny, ale priamo otepľovanie, posúvanie teplotného pásma u nás, vo vnútrozemskej krajine bez mora, v miernom pásme. Veľa diskusií na túto tému som nevidel. Ak nerátam nejakých plochozemcov. Podľa všetkého je to ako spýtať sa slečny na prvom rande ako si utiera zadok alebo na sneme sociálnej demokracie zisťovať, čo predseda robí so všetkými tými peniazmi. Nehodí sa to. Preto som sa spýtal tých najpovolanejších – umelých inteligencií. Barda a ChataGPT.

Bard na rovinu vystrašene vybafol, že globálne otepľovanie nemá žiadne výhody. Potom to zdôraznil a v zátvorke pripustil, že nejaké výhody tam sú, ale inak nie sú. Je zblbnutý manuálnymi zásahmi programátorov. Miesto, aby do neho vložili Asimove zákony na zachovanie života, vložili do neho politickú korektnosť a medicínsku zdržanlivosť :P. Čo, samozrejme, má svoju logiku.

ChatGPT bol otvorenejší. Uviedol tieto 4 výhody globálneho otepľovania (na záver pridal tiež poznámku o negatívnych dôsledkoch, ale to teraz neriešime):

  • Zvýšené pestovanie plodín: Zvýšenie teplôt a predĺžená vegetačná sezóna môžu umožniť rast viacerých plodín vo viacerých oblastiach. To môže byť v niektorých prípadoch prospešné pre poľnohospodárstvo.
  • Možnosť prieskumu nových oblastí: Otepľovanie môže uvoľniť prístup k novým oblastiam na severných a južných póloch, čo môže vytvoriť nové príležitosti pre obchod, rybolov a prieskum surovín.
  • Menej zimných smršťov a úmrtí: V miernych oblastiach by teplejšie zimy mohli viesť k zníženiu počtu úmrtí spojených s mrazom a smršťami.
  • Rozvoj turizmu: Nárast teplôt môže zvýšiť atraktivitu niektorých miest pre turistov, čo môže pomôcť ekonomike týchto oblastí.

Druhá AI má podľa mňa pravdu. Pred takými tridsiatimi rokmi sme rajčiny, papriku, uhorky a pod. pestovali iba vo fólióvníkoch. Dnes nič také netreba. Všimnite si veľkú úsporu plastu. Taktiež poľnohospodári experimentujú s dvomi úrodami do roka (napr. ďatelina a kukurica a pod.), čo predtým tiež nebolo. Je možné, že v budúcnosti sa u nás budú pestovať plodiny, ktoré sme predtým nemali.

Tretí bod je zaujímavý. Zníženie dôsledkov všetkých tých zimných radovánok? Napr. kúrenie. A obrovská spotreba fosílnych palív, ktoré v miernych škaredých zimách netreba v takom množstve. Čím viac otepľovania z fosílnych palív, tým menej fosílnych palív. Všetky tie zimné radovánky: nutnosť sprejazdňovať a posypávať cesty, všetky tie zlomené nohy na zľadovatelých chodníkoch, zamrznuté vodovody, problémy so strechami a základmi domov, pokazenými kotlami, starými radiátormi, prerúšanie dodávok energií, dýchacie problémy v ľadovej hmle, nutnosť kupovať hromady obrovského oblečenia a obuvi, atď, atď., v zime je toho veľmi veľa. Napríklad menenie pneumatík z letných na zimé. A čo elektromobilita? V mraze elektroautá veľmi nefungujú.

Tie zimy sú fuč. Na obrázkoch so Santom s Coca Colou. Mierne zimy sú nepekné, ale na našej severnej pologuli znamenajú menej špiny, konfliktov a ekonomickej nestability.

Štvrtý bod beriem tak, že Angličania nebudú chodiť toľko do Španielska a Francúzska, lebo už u nich nebude tak hnusne. A u nás bude jak v Taliansku. Tým posledným som si nie istý, či to je dobre. Predstavte si ako Švédka Tilde hovorí manželovi Uwemu: „Tento rok kašleme na francúzsku riviéru, ideme na Domašu.“ A predavači langošov naraz začnú operovať s dvojitými cenníkmi ako pražskí pinglovia a ešte zo sprepitného začnú odvádzať do štátneho rozpočtu ako chcel Matovič.

Dali by sa pridať aj ďalšie body. Napríklad: príroda samotná. Nie sú dlhé a tuhé zimy náhodou vražedné pre hromadu zveri a vtáctva? Voľakedy keď ste našli malého podvýživeného ježa na jeseň, vedeli ste, že je mŕtvy – zimu nemohol prežiť. Ale dnes, keď nás v nízkych polohách niečo raz do roka popráši, ježo prežije. Alebo napríklad psíci. Len niektoré dlhosrsté plemená nemajú problém v treskúcej zime (potrebujú sa však skryť a mať podporu človeka). V slabučkej zime už nebude čuvač Dunčo škriabať Dedkovi Večerníčkovi na dvere – postará sa o seba sám a ešte mu bude aj dobre.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin