lineage 2

 

Taký malý zoznam MMORPGčiek, ku ktorým som si viac či menej čuchol, ale nepodarilo sa mi ich zrecenzovať (len vážne veľké a kvalitné projekty, ktoré by mali prežiť pár rokov):

Everquest

Everquestom mnoho vecí začalo. Je to asi taký míľnik v histórii onlinoviek ako legendárna Ultima Online. Everquest zaviedol schému, ktorú podnes všetci poctivo kopírujú a málokto sa odvažuje z tejto cesty zísť. Deduškom je jednotka a dvojka už do dôchodcovského veku tiež pomaly prichádza.

Lineage

Lineage je kus, ktorý rozdelil MMO hranie na „západný“ a „východný“ typ vyznačujúci sa perfektnou grafikou a častejším grindovaním. Lineage je kórejská hra, ktorá vyšla ešte v roku 1998, druhý diel prišiel na svet v roku 2003. Oba pojednávajú o svete roztrhnutom vojnou a súperení niekoľkých rás o svoje miesto pod slnkom.

Ultima Online

Prvá naozajstná masová onlinovka zatienila zakladateľa žánru Meridian 59. Na svet pod dohľadom Lorda Britisha prišli prvé legendy. Pre dnešného hráča je Ultima príliš ťažká, ale stále sa nájdu blázni, čo tento poctivý 2D izometrický kúsok hrajú.

Asheron’s Call

Ďaľší priekopník MMORPG hrania, ktorý našincom trochu unikol, pretože v čase keď jednotka vyšla, boli sme chudobní a nepripojení. Asheron’s Call vyvinul legendárny tím Turbine pod krídlami Microsoftu. Hra i tvorcovia prešli za vyše dekádu veľkými zmenami.

Aion

Aion je kórejský počin s krásnou rozprávkovou grafikou (a povinným grindom) a možno väčším hype ako je slušné. MMORPG to je výborná, hoci postaviť end-content na masovom pvp sa neukázalo ako najlepšia myšlienka, rovnako ako anjelské krídla na postavách.

Eve Online

Konečne iný koncept ako zvyšok žiačikov v triede udržiava Eve Online dlhé roky pri živote. Kto že to povedal, že vesmír je obrovský, ale prázdny? V EO sa môžete uberať rôznymi smermi, dokonca poctivá práca môže byť zábavnejšia ako vesmírne bitky :). Obsah sa veľakrát krásne rozširoval, inu vo vesmíre hranice nie sú.

Dark Age of Camelot

Hre od Mythicu z roku 2001 sa podobne ako Everquestu prisudzuje niekoľko prvenstiev a dobrých nápadov. Je to klasický člen rodiny. Ako vyplýva z názvu, miestne univerzum ovplyvnili najmä artušovské legendy, ale reálie zo severskej mytológie a podobne.

Entropia

Svojská Sci-Fi Entropia je úplne iná ako ostatní súrodenci na tejto stránke. Je obrovská a ide v nej o peniaze – tie naozajstné. Okolo projektu sa šíria legendy, báje a pravdivé historky o tom, ako si niektorí cvoci za šialene drahé sumy kupujú veci v hre. Napríklad taký ostrov.

Lord of the Rings Online

Kde inde sa dá prejsť krásna Stredozem ako v LOTRO? Táto hra mala v minulosti mierne problémy, ale nový obsah a prechod na model F2P jej dosť pomohol, takže stále žije. Konflikt známy z kníh či filmov sa tu nazýva jednoducho Freeps vs. Creeps. To ako tí dobrí proti tým zlým.

Warhammer Online

Vo svete Warhammeru si Bioware a EA skúšali, čo dokážu na poli MMORPG. A tak prišiel Warhammer, ktorý časom trochu doplatil na starú zásadu, že ľudia robia ľudí. Masové PVP a AOE spôsob boja patrí v tejto hre medzi najprepracovanejšie. V skutočnosti aj iné stránky hry sú výborné, len škoda, že hráčov je pomenej.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin