Modrooký samuraj

Nikdy inokedy som nečítal toľko čísel z filmového priemyslu ako tento rok. Prakticky celý záver roka bol o tom koľko prerobil Disney (a ako domrvil superznačky LuasArts, Marvel a Pixar) a ďalší, woke neboráci. Úprimne – podľa mňa sme sa len tých superhrdinov prežrali.

Najskôr zachraňujú mesto, potom planétu, potom galaxiu… a nakoniec je z toho bordel, keď zachraňujú realitu mnohovesmíru a prdia do legín. Kedysi dávno prestali divákov baviť westerny, pirátske filmy, akčňáky so svalovcami… na rade sú superhrdinovia. Generické príbehy nestačia… v roku keď scenáristi štrajkujú proti AI, stvorili kopu supernudných supergenerických supernúd :).

Našťastie, pri seriáloch to bolo lepšie. A toť máme – 100% na Rotten Tomatoes – Modrooký samuraj. Síce len 21 recenzií od tých top kritikov (od normálňakov to má 96%), ale stačí to na vyhlásenie, že ide o seriál roka. Inak, väčšina tých kritikov sú kritičky. Dievčence sa namotali na seriál, kde modrooká naštvaná samurajka vykostí armádu chlapíkov.

Samuraj, čo pohŕda cťou

Prečo nespoilovať, že je to žena, keď to z každého obrázku doslova kričí. Zaujímavé je, že originál japonské animečko dokáže až klišovite skryť pohlavie pohlavie postavy – americkej kópii sa to nedarí. Ako v každom anglo-americko-európskom seriáli je to až hlúpe ako nikoho nenapadne, prečo tá žensky vyzerajúca postava so ženským hláskom nie je žena.

Týmto sa plynule dostávam k tomu, že seriál má logické chyby. Veľa chýb. Začal som si to uvedomovať od cca 3. dielu. Že plno vecí sú kraviny a nesedia (také tie drobné detaily, nie to, že príbeh nie je historicky presný, lebo niečo také sa mohlo stať skôr v Číne o dvesto rokov neskôr, a žeby si nejaký osmelý Tommie vyšliapol na vládu, to už je dosť mimo). Na druhú stranu, keď človek veľa rozmýšľa o seriáli aj po jeho skončení – to je jednoznačný dôkaz kvality. Aj o Avatarovi som voľakedy dávno veľa rozmýšľal, aj to bolo anime lepšie ako originál anime. Americké anime sa totiž zbaví tých japonských otráv – príbeh sa neroprskne medzi 200 postáv, z ktorých každý má 10 dielov na svoju temnú minulosť a 2 diely na bitku. Nie. Odsýpa to pekne. V pravý čas v strede to spomalí a príde plot twist a vysvetlenie.

Vojna svetov

Modrooký samuraj… je super. Postavy sú super. Na hlavný obrázok som nedal Mizu, ale Akemi, lebo jej príbeh sa mi páči ešte viac. V podstate je v tej istej pozícii ako Mizu – zdanlivo bezbranné vtáčatko sa musí brániť sviniam. A volí úplne iné zbrane. Hlavný záporák je správne zvrhlý a čo veta, to zaujímavá myšlienka. Je namakaný. Celkovo – je to postavené na skvelom scenári. Ten vymyslel chlapík čo má na konte Logana a nového Blade Runnera so svojou japonskou manželkou, ktorá porodila modrooké bábätko a stalo sa nápadom na seriál (a dneska je z nej 15-ročná tínedžerka, ktoviečo si myslí o tých skoro-porno scénach hehe. Ale inak – každá erotická scéna tu má zmysel a opodstatnenie, na rozdiel od 95% iných seriálov).

Krásne čisté a väčšinou zimné Japonsko je krásne čisté len na pohľad. V skutočnosti je seriál o najtemnejších pudoch spoločnosti. Ak chcete byť populárni na tiktoku, napíšte, že nejaký seriál je rasistický. Tuná je to problém. Rasový boj je hlavným motívom. Belosi sú tu vykreslení ako totálne svine (vlastne len jeden). A Japonci na tom nie sú oveľa lepšie… a niekomu vraj vadí, že najslávnejší šermiar v histórii Japonska má byť 1. žena 2. má modré oči. Je to fikcia, ale veľmi realistická. Teda. Kým nedôjde na bitky. Potom sa z drámy stáva supernatural žáner (premakaný to hej… ale aj škoda, že tá Mizu má regeneráciu ako Deadpool a Wolverine dohromady).

Vravím, seriál má chybičky. V scenári. Drobučké nedostatky v krásnom vizuáli. Ale ako hovorí majster Eigi – oceľ nesmie byť dokonale čistá, lebo sa rozpadne. Musí obsahovať nečistoty… Na celý seriál to krásne platí. Vlastne len na prvú sériu, lebo na druhú netrpezlivo čakáme.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin