We want milk

Konečne ma cesta zaviedla do Podunajských Biskupíc. Mohol som si odskočiť zrecenzovať Múzejný pivovar, na ktorý som sa dlho tešil. Všetko je tu super – lokalita, domček, Múzeum obchodu. Akurát pivo nemali.

Je cca polhodina po tom, čo mal pivovar podľa cedule na bráne otvoriť, pred bránou na 30 stupňoch postáva niekoľko skupiniek smädných návštevníkov. Dáky miestny prelezie plot a ďalší začne búchať na bránu. Príde týpek a hovorí: „Asi vám pivo nenačapujem. Nemal by som potom pre ostatných“. Pekne sa nám začína recenzia.

Ževraj zriaďovateľom tohto minipivovaru je štát – to dokonale všetko vysvetľuje. Prečo otvárajú neskoro, nemajú pivo a sládok im zdúchol ku konkurencii. Dejiny Slovenskej republiky v jednej vete. Úplne vidím ako te pivovar spravuje Fico s Máriou. No tak vážne. Pivovar bez piva? Mohli by prenajímať ťavy na výlet k pyramídam. Síce by nemali ťavy ani pyramídy, ale to je fuk, nie? Alebo by predávali lístky na kolotoče v Senci a hody by medzitým boli v Malackách. Skrátka kašľať na celý Múzejný pivovar, ktorý teraz bude iba predávať pivo z Beer Factory / Pilsneru. Kuknime sa radšej na pivká, ktoré nám prinieslo začiatok leta a horúci máj a začiatok júna.

Pivo Excelent

Excelent je, pokiaľ sa nemýlim, nejaká značka, ktorá funguje pod Gambrinusom a Plzenským Prazdrojom. Má trochu lacný názov (ako Deluxe alebo Supermega), ale prebehla docela zacielená reklamná kampaň. Na Excelentov narážam v poslednom čase neustále, hoci podľa neupdatovaného webu sa predáva len na pár miestach na Slovensku. Čapovaní Excelenti boli docela v pohode. Tento v plaste chutil ako keby do piva niekto nasypal medové orechy a nechal pivo zvetrať. Mhmhm.

Vysoký Chlumec Démon 13°
Toto je zaujímavejšie: Vysoký Chlumec Démon 13°, pivovar pod Lobkowiczom. Veľmi príjemná polotmavá trinástka… tečie dole ako nektár, nie je pokazená žiadnymi pachuťami, krémové, plné a čisté pivo. Toto je dobrý spoločník na teplé letné večery.

Lobkowicz Ležák Premium

Od Lobkowicza je tu aj toto: klasická Ležák, ktorý má prídavok Premium. Zrejme je to preto, aby mohol byť trochu drahší (tento stojí v trnavskom Irishi 1.80 eura, čo je na ten podnik dosť). Ale inak podarený ležiak pre milovníkov splavu, dá sa piť vo väčších množstvách bez problému.

Svijany Desiatka

Svijany Dvanástka

Nuž a dva obrázky zo Svijan, desiatka a dvanástka – a k tomu krátke zamyslenie. Svijany sa pomaly ale isto stávajú mojím najobľúbenejším pivom, čo sa týka bežných euroležiakov. V podstate im nič nechýba, no najmä – iba raz som ich pil v mizernej forme, Svijany dostávam vždy pekne svieže a v športovej forme. Čo sa nedá povedať napríklad o Plzni, ktorú pijem v 8 z 10 prípadoch v nedostatočnej forme. Plzeň, hoci má ohromný historický význam a každý sa za ňu tlčie – je už podľa mňa len marketingový varič. Plno kecov a skutek utek. Toľko ráz, čo dostávam Plzeň v odpornej hnusnej podobe vyčapovanú psovi rovno z mechúra… Svijanky sú pekná obec, vraj tam majú zámok aj kúpalisko…a pritom to má len 300 obyvateľov. Fanúšik.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin