Napoleon (2023)

Kto chce príliš veľa, nemusí dostať vôbec nič.

Tento nový Napoleon mi nesadol. Kukal som na hodinky. A tuším som odišiel o pár minút prv ako to skončilo. A to bola len skrátená verzia, čo ma mala nalákať na štvorhodinovku v Apple TV. Bola kinoverzia len trailer? Vyzerá to tak…

Problém je možno v tom, že Ridley Scott má 86 rokov, dokonale ovláda svoje remeslo a všetko čo robí, robil už miliónkrát v minulosti. Mesiace alebo rok na hrajkanie sa s filmom si môže dovoliť mladý junec, ale nie starý pán, čo točí o preteky so smrtkou za pätami. Celý Napoleon je ako z rýchlika. Toľko udalostí sa do neho tvorcovia snažili napchať… napr. prečo tam stínajú kráľovnú alebo si Robespierre odstreľuje čeľusť, keď to s ničím nesúvisí? Ťažko vopchať do 150 minút éru, ktorá kompletne zmenila históriu, morálku, kultúru, vedu a neviem čo ešte. Filmy čo venujú len úseku z Napoleonovho života, jednej bitke, alebo trebárs niečo na štýl Master and Commander – to sú filmy. Tam si môže filmár dovoliť aj niečo povedať.

Napoleon 2023 je preto druhý najlepší Scottov film na túto tému. Prvý bol samozrejme, ten úplne prvý – Duelisti (Súperi).

Pred návštevou kina som čítal asi tak 100 recenzií a komentárov, kde sa riešila historická presnosť. Povedal som si, že to vôbec nemudem riešiť, aj keď sa človek zamyslí, prečo sú ruski kozáci mongoli, prečo sa slavkovská bitka rozprestiera na ploche jedného futbalového ihriska apod. :). Ono, ten Ridley je Brit že? Od Angličana so šľachtickým titulom sa tak nejak čaká, že bude kurviť fakty o Napoleonovom živote :P. Keď to robia už toľké roky. Dokonca je tam ja maličká narážka na Napiho výšku.

Hlavne: tento film sa mal volať Napoleon a Jozefína. To je hlavná linka. Nudná Jozefína. Jaj bože, jak ma to nebavilo, pritom tá herečka bola veľmi dobrá. Kino sa naplnilo (prekvapivo) samými dvanásťročnými deckami a tí tam trpeli rovnako ako ja. Film je prístupný deťom, bitky sú síce krvavé, ale fantasy, a Jozefínu kláti Napi zásadne cez šaty (to je možno nápoveda, prečo nemohla mať deti? Mali kefovať vyzlečení).

Ďalší veľký buzz bol – či sú v tom filme černosi :). No, to je naša najlepšia špecialitka. Áno, nejakí tam fakt boli. Sranda, že Jozefína bola v skutočnosti mulatka z Martiniku, a dali ju hrať takej severskej valkýre :p. Nejak sa neviem chytiť o čom mám referovať pri tomto Napoleonovi. Boční herci by boli určite skvelí – za iných okolností. Tu sa každý len tak šuchne (napr. Metternich, alebo starec Fouché dostane asi 0,2 sekundy priestoru). Režisér chce povedať veľa a nepovie nič.

To najhoršie: všetky dobré zábery sú v traileri. Doslova. Čo sa tam podarilo, to bolo v troch traileroch. A moc sa zase toho nepodarilo. Nemyslím si, napr. že tie masové bitky boli ktohoviečo. Armáda o veľkosti bataliónu sa bije s druhým bataliónom. To bolo už v obdivovanom Gladiátorovi… Každé 2 minúty sa stane niečo, nad čím mi mozog zastane, aké to bolo hlúpe. Scott Ridley sa bráni, že netočí filmy pre týpkov čo majú o tých vojnách načítané stohy kníh. Ale miestami je to proste blbé. Pamätajte – Duelanti boli skvelí.

Ako si vedie Fénix, hlavná hviezda? Nedobre! Evidentne stále hrá Jokera, za ktorého dostal Oscara. Úžasne to bije do očí. Na Jokera musel schudnúť, na Napoleona pribrať. Každú chvíľu sa šibnuto rozrehoce. Za mňa – palec dole. Zlý výkon. Nu čo, čakal si, chlapče, zase Claviera, Malkovicha a Depardieua? Čo by si za 9,60 ešte nechcel?

Je to škoda, lebo ako niekto povedal, pozor, historické filmy sa už nemusia v budúcnosti točiť. Tiež na snímku niekto odviedol kusisko roboty – napríklad kostyméri, paláce, tí ľudia čo majú na starosti jazdecké výkony – to je na 100% percent. Hudba je miestami dosť divná. A CGI asi generovala AI – napr. Moskvu alebo francúzsky vidiek. Teda dúfam, že to bola AI a nie Widows Malování.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin