Kórea, krajina kontrastov (nič príhodnejšie Google nenašiel) a Japonsko, krajina vychádzajúceho slnka, do seba už po tretí krát zapadli ako Jin a Jang v petržalskom Zrkadlovom háji. I keď celý víkend toho vychádzajúceho slnka príliš nebolo a kultúrne zariadenia Petržalky sa kontrastnými tiež nedajú nazvať. Dvojica festivalov Nipponfest a Hangukon bola opäť okrem strihania bonsajov, sakurovom čaji a kaligrafii najmä o animéčkach a mange/manhwe.
Prejdime ale priamo ku cosplayom. V súťaži o najlepší kostým bolo opäť menej súťažiacich/skupiniek, ako prišlo zamaskovaných návštevníkov. Žeby tá slovenská hanblivosť? Inak vyhralo duo Sam & Kiri – dievčatá sa nápadne podobali na Cartmana a Kyla z Palice Pravdy (mimochodom, medzi hodnotiacimi komisárkami sedela samotná Purinsesu Kenny). Na ukážku Cartmanovej obľúbenej ability nedošlo. Porota bola tentokrát kvalitná a jedna malá časť v modrej sukni dokonca prišla z cudziny (česká kotlina sa za cudzinu neráta).
Návštevníkov zo zahraničia bolo vraj obecne tohto roku viac. Veríme tomu, lebo opticky sa nám zdalo, že i bežných návštevníkov je vyšší počet ako minule. Ľudia robia ľudí. Tento bratislavský dvojfest tématický namierený na ríše Hanguk a Nippon nám medziročne pekne rastie. Nebol síce trojdňový, ale aj dva dni bohato stačia.
Minulý rok sme sa pozitívne vyjadrili o moderátorovi – a to sme samozrejme nemali robiť. Chvála mu stúpla do hlavy. Tentokrát bol trochu nepripravený, zmätený. Asi ráno v komunálnych voľbách omylom zakrúžkoval iného kandidáta a celý deň mu tam zalietala myseľ. V každom prípade mal naporúdzi jednu osvedčenú otázku, ktorá sa dá položiť cosplayerovi v každom čase a na každom mieste: “Ako dlho ti trvala výroba kostýmu?”
O slovenskom cosplayi “v kocke” bola veľká diskusia pred bodrou sálou. Debatovalo zhruba 6/10 najpopulárnejších tvári zo slovenských conov, väčšinou o takých cosplayových veciach, koľko to stojí a že naše závodné kone zatiaľ príliš nevídať na zahraničných dostihových dráhach. Že staré kostýmy na rozdiel od tých novších boli také všelijaké a že parochne chodia zďaleka. A podobne – keď ste nepočúvali, vaša chyba. Debata sa odohrávala na hlavnom stejdži, na tom istom, kde sa bude o mesiac predvádzať Jaro Slávik (hudobne) a v januári tu do tanca zahrá samotný Paľo Habera. Čiže ako vidíte, Zrkadlový Háj (ktorý sa takto po nemecky volá už od 17. storočia, kedy sa tu ťažilo drevo) je miesto diania a nie pánu Bohu za chrbtom, ako sa nazdávajú niektorí CP-čkári.
Okrem toho sme sa opäť dozvedeli pár nových vecí. Napríklad že yaoi je nielen pre dievčatá (predtým sme si mysleli, že je nielen pre chlapcov), alebo že niektorým výrobcom kartových hier pripadá Magic the Gathering príliš jednoduchý – tak vyrábajú stále komplikovanejšie a zložitejšie konkurenčné systémy. Zas sme o rok starší a ostatní budú o rok mladší.
Organizátorom želáme nech im výdrž usporiadavať Nipponfest & Hangukon ešte dlho vydrží a nech postupne stúpa návštevnosť, kapacita zariadenia ešte povolí… Festivalom sa ale nakoniec podarilo do sychravej Petržalky 25 rokov po revolúcii priniesť trochu farieb a nevšednosti.