Outer Worlds

Na Vianoce bola na Epic Store zadarmo hra Outer Worlds… a keď je niečo zadarmo, nemôže to byť zlé :). Od tímu, čo predtým vyrobil: Neverwinter Nights 2, Dungeon Siege 3, Pillars of Eternity; mali prsty v Icewind Dale, v Elder Scrolls – ale hlavne vo Falloute a Star Wars: Kotor 2. Pre niekoho starého sú tieto hry najlepšie RPGčká v histórii čo vyšli.

Na začiatku to nechcelo ani zaboha naštartovať. No – skúšal som to veľmi dlho. Ešte že som tak napoly robil niečo iné a nechal som to ísť, či to niečo sťahovalo, alebo kieho čerta… To úvodné menu v skutočnosti nikdy poriadne nefungovalo – skrátka technické problémy. Veľké. Tzv. game breaker charakteru. A to by bola škoda, lebo je to najlepšie RPG za posledné roky čo som hral. Priamo súperilo so Starfieldom, ktorý bol síce väčší projekt, ale hráčov veľmi nebavil.

Outer Worlds… je vlastne docela krátka hra. Aspoň mi to tak prišlo na konci. Sú k nemu nejaké DLC, dve konkrétne na mňa vyskočili uprostred hry – tiež zadarmo. Ale nešli hrať po dohratí hlavného príbehu… potrebuje starší save no… Ešte nejaké chyby: planéty a grafika sa mi veľmi nepáčili. Zbraní a armorov sa mi zdalo málo. Tu je to trochu sporné: evidentne som hru poriadne nepreskúmal, celá moja parta mala celý čas na sebe obrovské armory a všetko sme riešili štýlom, že sme všetko vystrieľali. Až potom som pozeraním videí zistil, že iní hráči mali iné oblečky na sebe a riešili problémy často stealth štýlom :). Nepáčilo sa mi ani, že nejde schovať zbraň – pri všetkých rozhovoroch mierim kamošom rovno medzi oči… A ešte nejaké chybičky by sa učite našli. Ale.

Ale. Inak je to super RPGčko! Super príbeh! Obšľahnutý Fallout, ale len na prvý pohľad. Svet je trochu postapo – kolónia ľudí na inom planetárnom systéme, ktorej sa príliš nedarí a tak trochu vymiera. Aj niektoré štylizácie a vtipy sú falloutovské… ale príbeh samotný – je orwellovský. Cynický a politický. A priznám sa, že plno vtipom som asi ani nerozumel, lebo tá slangová angličtina bola miestami ťažká….

Príbeh je jednoduchý: nejaký vedec vás zachráni zamrznutého z lode a chce oživiť aj zvyšok posádky, pretože verí, že to kolónii vdýchne nový život. Vládcom – korporáciám – sa to ale veľmi nepáči. Nechcú aby ich niekto nahrádzal a zdá sa, že kolónia nové hladné krky ani neuživí… Potom nasleduje malý počet hlavných questov, ktoré sa dajú ľahko a rýchlo prejsť. Ako pravý RPGčkár, som, samozrejme, prešjmejdil každý kúsok máp (je ich málo) a porobil všetky možné bočné questy, čo šli. A ako poctivec až po konci hry zistil, aké chyby som robil pri investovaní bodíkov :).

Všetky tie bočné questy a surovovsť toho sveta sa mi zdali výborne napísané. Máme tu bohaté svine, robošov, čo robia od vidím do nevidím za plechovku mimozemskej ryby, nejakých revolucionárov, a sem-tam nezávislých freelancerov, ktorí sa živia bohviečím (poctivým asi nie). Starý dobrý systém frakcií a reputácií – a čo je najlepšie, aj fatálnych rozhodnutí, akým smerom sa život v sústave Halcyon bude uberať. Možností je oveľa viac, než na aké prídete pri prvom hraní (ak hráte konzervatívne ako ja).

V príbehu vám pomáhajú spoločníci, ktorí majú vlastné quesy, a hurá, nejde mať s nimi romance, čo je pri niektorých RPGčkách extrémne otravné. Vyklikáte náhodne nejaké odpovede a už trtkáte s piatimi chlapmi. Outer Worlds… sú viac stará škola. To je na nich dobré. Škoda, že PC verzia nemá menej konzolové ovládanie, ale to už asi každé RPG posledných 15 rokov…

Túto hru som si užil. Hra je dobrá, keď po dohratí vám ďalej chodí po rozume až sa pristihnete, že na Steame kupujete niečo, čo dúfate – sa na ňu podobá. Najlepšie na Outer Worlds je, že táto značka má podľa mňa väčší potenciál ako veľký Fallout. Z toho sa už veľa nedá vymačkať – tam dajú nejaké iné americké mestá s inými americkými problémami. Ale v Outer Worlds je povedané, že podobných kolónií ako je Halcyon sú desiatky, všetky majú problémy, a úplne na konci je načatá vec, že aj rodná Zem sa zrejme otriasla v nejakom megaprúseri. Vysielačky stíchli – vesmír sa otvára. Dvojka vyjde, to je už isté.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin