Středověká Krčma Brno - rytier

Edukačný zájazd do Brna nemôže skončiť inak ako posedením v jednej-dvoch miestnych hospodách. Ochutnali sme ponuku miestnych hostinských.

Paradox - Kácov 11

 

1. Kácov Hubertus Světlý ležák 11° v Paradoxe – klasické umelecké trojkombo bar-hospoda-divadlo Paradox je také malé posedenie neďaleko U kouřícího králika, trošku stranou od centra. Malé divadelné štúdio sa asi samo od seba neužíví, tak musia umelci čapovať. Hospoda je inak typu holé steny a sem-tam nejaký umelecký obraz. Pivo z Kácova sme dostali do krušovického pohára, preto je na fotke natočené opačne, aby nebolo vidno logo :). Čo inak napísať o svetlom ležiakovi, typickom predstaviteľovi svojho národa… je dobrý, keď sa dobre načapuje. A to bolo – takže spokojnosť.

Pivovar Vyškov - Březňák

 

2. Březňák 14 (Generál) v Starom Dvorku – meno Březnák má z dediny, kde vznikol pred 400 (?) rokmi. Správny březňák sa nemá čapovať „v březnu“ ale až na sviatok sv. Jána Nepomuckého – tzn. v polovici mája. Toto pivkona obrázku ponúka Heineken a varia ho v pivovare Vyškov. Dostali sme sa k nemu na mieste zvanom Starý dvůr (Dvorek, vedľa je vraj nejaká Čajovňa). Povieme vám, toto bola na našej ceste jediná poriadna moravská hospoda, tak ako si ju predstavujeme. Starý dom, neskutočne zafajčená hospoda, na policiach staré veci ako u babičky (aj s obrazom Franca Jozefa)… jedna babička dokonca sedela rovno za barom. No a štamgasti – vekový priemer asi 60 rokov a celý čas zarputilo o čomsi diskutovali. Takto to má vyzerať. Pivo prekvapilo chuťou – chutí inak ako iné štrnástky (pokiaľ to bol ten Generál, možo že nie :), zaujímavá korenistá, ale príjemná ozvena. Užitočná zastávka.

Svijany Máz v Áčku

 

3. Svijany Máz 11 v Áčku – toto nie je hospoda, ale pizzérka… Ale aj najesť sa treba. Pizza bola fajná, trčala von z veľkého taniera, jemné cesto… Ale pivko k nej sme si vybrali poslabšie. Máz zo Svijan, ktoré máme inak veľmi radi, nemá toho veľa ponúkuť. Veľmi priemerné a trochu vodnaté pivo. Inak, miestni asi o Áčku vedia, to čo si turisti všimnú až vnútri – že podnik prevádzkujú ľudia z LGB komunity :). Proti obsluhe nemáme jediného krivého slova, boli veľmi pozorní a starostliví. Len na pivo sa treba asi prejsť o kus ďalej.

Medovinové pivo - Středověká Krčma Brno

 

4. Medovinové pivo v Středověkej krčme – pomaličky sme sa prebili do centra. Tu sa dostavila chvíľková nepozornosť – objednali sme si medovinové pivo (čo vskutku bolo, a dobré), ale inak sme sa zabudli opýtať na značku piva a ďaľšie detaily :). Takže proste – medovinové pivo. Báli sme sa, že bude drahšie – opak bol pravdou. V Bratislave by si za toto bez mihnutia oka vypýtali možno 2-3 násobok ceny, čo tu. A to táto krčma sídli v slávnom Dome Pánů z Lipé. A na dôvažok tu medzi stolmi chodili dvaja rytieri v zbroji (jeden bol Geralt, ten vlastne rytierov nemal rád) a sem-tam sa aj pobili – show zdarma.

Kout - Pivní Opice

 

5. Koutská 11 & 12 u Pivnej opice – hospoda plná cudzincov, stále sme v centre. Pôvodne sme v pláne nemali koutské pivá chváliť… ale teraz nám napadá, že by to nebolo fér, pretože sa u nás dostavila prvá chvíľková únava a prežranosť. Krčmička inak sympatická, čašníčka bola veľmi milá, asi tak 30 x sa prišla spýtať, či niečo nepotrebujeme. Inak si z toho šumavského Kouta pamätáme len ako sme ho dorazili nasilu :). V recenziách na internete je Kout hodnotený dosť kladne, ale to viete – recenzenti sú úplatní :) Dajú hviezdičku za jedno zdarma. Mimochodom, pivo, ktoré  vzniklo počas 30-ročnej vojny na opačnej strane Česka ako je moravská metropola.

Hostinec u tesaře - Bejček a Tesák

6. Hostinec u tesaře – Bejček a Tesák – opäť jedna z tých lepších hospod. Dámske a pánske toalety majú na rôznych miestach a skoro sme sa pri ich hľadaní stratili. Zdá sa, že sa miestna ponuka dosť mení, na internete majú iné pivá, než mali vypísané na tabuli…. V každom prípade ich aj rôzne čapujú (šnyt, tuplák, mlíko) – palec hore. Ochutnali sme pivá Bejček a Tesák, nenfiltrované 11 a 12, zrejme z nejakých vesnických minipivovarov. Zaujímavé, že sa chuťou na seba dosť podobali – alebo žeby to už bolo únavou? Boli aj horké, aj chlebové, aj troška vodnaté… osobne nám ale padli dobre, prebrali nás do ďaľšej cesty.

Pivní burza - Kvasar 14 a Rychtář Grunt 11

 

7. Pivní burza – Kvasar 14 a Rychtář Grunt 11 – na koniec to najlepšie. V pivnej burze majú dobrý fór – pivá si objedávate elektronicky z tabletu na stole a ich cena sa neustále mení podľa ponuky a dopytu…. takže najlepšie by bolo asi prísť v čase, keď v hospode nikto nie je :). Haluz no. Inak pivnica vyzerá dosť zle (pardon, ale sme hlúpi čoboláci, pod pojmom krčma si furt predstavujeme drevom obložené koliby so starodávnym poľnohospodárskym náčiním na stenách), holé steny a plagáty zrejme s burzovným motívom. Kdesi zozadu hrala hudba ako keby z nejakého veľmi hlasného mobilu (playlist v pohode). Poučný checkpoint na našej trase. Pivá v pohode, a viac sa už nevyjadrujeme, pretože čitateľ je iste unavený a je slušné ho na tomto mieste už prestať moriť.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin