Quo vadis, Pohoda?

Najväčšia, najdrahšia… a minulý rok aj trochu nudná. Pohodu milujeme – a preto ju môžeme aj trošku skritizovať.

Najviac som sa tešil na The Hu. Tri roky. The Hu nebolo. Nikde ani slovkom to nezmienili… proste to zmizlo a hotovo. Ževraj všetky novinky sa oznamujú už len cez aplikáciu. Mapky s informáciami na krk, čo každý dostával – už neexistujú. Lenže. Tá aplikácia je sprasená – na Androidoch veľmi nefungovala. Asi ju testovali len na iPhonoch. A už vôbec nefungovala dobre na telefónoch so slabšiou baterkou. Vy ste sa totiž spárovali s kamarátmi a appka začala šialene cicať energiu. Bonus – nešla vôbec vypnúť. Iba odninštalovať. Toľko k aplikácii.

Na Pohode je veľa všelijakých atrakcií. Aj tí vám všetci povedia, že nech si nainštalujete do telefónu aplikáciu. Boha jeho. Ak niekde znenávidíte mobilné technológie, tak na Pohode. Pamätám si, že raz tam bolo niečo také, že skočte do bazéna s penovými kockami, oni vás odfotia a pošlú vám to na mail. Samozrejme, že nič neposlali. Len hŕbu reklám. Chcete si zašlapať na bicykli a vyrábať elektriku a oni vás nútia inštalovať si nejaké nezmysly do telefónu.

Diskusie. Silné slovo. Skôr prednášky, kde sa priatelia, ktorí sa dobre poznajú a bavia sa medzi sebou celý rok, bavia sa pred divákmi a navzájom sa utvrdzujú vo svojich názoroch. Nazrel som do cca 4 debát. Vo všetkých 4 sa práve bavili o pánovi Matovičovi. (Na začiatku krásneho leta s pivom v ruke sa podľa mňa normálny človek nechce baviť ani o Matovičovi, ba ani o Ficovi, a možno ani o Romane Tabak). Čudujem sa, že na 5. diskusii o pôrodoch sa nebavili ako sa narodil malý Igorko :P. Pohoda má politický problém. Salámovou metódou sa stále viac a viac ponára do aktivizmu a vy to, samozrejme, nevidíte, keď sedíte uprostred. Pred pár rokmi bola Pohoda tak 6-7/10 bodov aktivistická, minulý rok to bolo tak 9/10. Problém nie je svetonázor ani postoje – problém je to ako sa snažíte svoj guláš do niekoho nahučať. Ďalší level je už len hulákanie s megafónom do stanov ráno o šiestej. Radím: pribrdziť. Veď baviť sa dá na miliardu tém.

Ževraj tam mal búdku nejaký farár. Zvláštne, že to toľko ľudí rozhorčilo. Prečo? Mňa vyhodili zo stánku LGBTI (Ten je od nás? Nie? Tak vás poprosím opustiť priestor) aj zo stánku Iqosu, oplotenej pevnosti, kde neradi vidia odpočívať nefajčiarov :). Nejak sa ma nedotklo ani jedno ani druhé ani tretie. Čo sa ma dotýka napr. sú ceny a chuť piva, ale už sa po tých rokoch opakujem :). A tiež – cena lístka. Jedného dňa bude prestrelená. Podľa mňa ten deň už bol. Nárazovo zdražiť o 30 eur, s tým že je drahšia elektrika (to tam každý minie za 30 euro naviac?) je nešťastné. Hlavne v ročníku, kde nárazovo spadla kvalita festivalu. Covid atď., OK. Ale bolo to cítiť všade.

Lineup. Nakoniec to hlavné. Keď Pohoda vznikla, bolo to také rockové-pankáčske podujatie. Pred dvadsiatimi rokmi sa to delilo na rockový a tanečný stage. Potom sa tam hodne striedali sponzori. Všelijaké neznámy alternatívy boli veľmi zábavné a poučné, z festivalu ste chodili obohatení. Ale organizátor Michal už zabudol odkiaľ vyšiel. Svojich starých kamarátov spred 20 rokov by polovicu dnes už na festival nepustil (OK nehovorím, že má volať Koníka, aj keď toho tam voľakedy mal). Ba čo viac, stále viac prechyľuje váhy žánrov na jednu stranu. A napr. u rapperov nevadí, keď sú lowcostoví nigabič nigabič. Jedným slovom: minulý rok to nebolo až také zábavné ako predchádzajúce roky. Starnutie? Možno. Ale aj troška štipka organizátorskeho elitárstva. Ale však dobre. Nakoniec najväčšia dilema je, že začiatok leta je najlukratívnejší čas v roku a Pohoda nie je jediná, veľa iných festivalov sa tam pokúša vopchať.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin