Shogun (seriál, 1. séria)

Knihu som nečítal (je dosť objemná), starý seriál som nevidel (som moc mladý), ale predsa len som si oboje trošku pokukal – aspoň náznakovo. Aby sme mali s čím porovnávať…

Okolo Shoguna sa spustil sezónny buzz, s tým že je to ako Game of Thrones (nie je – aj keď nejakí draci by sa tam zišli, hlavne, keď sa päť minút rozprávajú nad čajom), ale inak je to ozaj dobrý seriál. Pamätám si, že keď som bol malý, tak na STV chodil Shingen vs Kenshin, ani zaboha neviem toto nájsť na internete. Pamätám si, že tam boli hromady masových bitiek… Tak tie v Shogunovi nie sú :). Na margo výpravy. No – nie je to až také moc obrovské. Najsilnejšia časť seriálu sú komorné dialógy a to je vlastne dobrá správa. V 21. storočí stojí niečo na kvalite scenára a nie na efektoch. Výborne.

Zaujímavé je, že kým ten pôvodný seriál bol taký presvietený slnečný, ten nový je taký ponurý, temný… a natočený v Kanade :). Dramatickosť je iba pozitívum – tam kde sa predtým spustila veselá cirkusová hudba, tu je to dosť o hubu. Každú chvíľu to vyzerá, že si niekto bude musieť rozpárať brucho. Na seriáli robilo veľmi veľa Japoncov (filmári sa vraj delili na americký a japonský tím ktorému vraj platili viac), čo je veľmi dobre. Hlavná hviezda sa síce nepodobá na svoju predlohu, ale zo skutočnej histórie je tu toho máličko… Celý seriál je fikcia zasadená v konkrétnej dobe.

Hovoril som, že seriál nie je postavený na efektoch? Takmer každá scéna vo filme je s istou mierou CGI… a je to, žiaľ, vidno. Kostýmy vraj vyrábali ručne a sú autentické… a hlavný hrdina (v polke dieloch docela zbytočná postava) Blackthorn má fešný účes z roku 2024 a dosť prehráva. Inak na postavách urobili tvorcovia dobrý casting, hlavne na Yabushige. Ženské postavy sú fešné, ale tak zo západného pohľadu… Origoš Japonci by nad nimi asi trochu ohrnuli nos.

Je tu jedna výtka, ktorá platí na absolútne každý jeden veľký seriál dneška: miestami je to dlhšie ako by malo. Naťahovaná vata. Mohli tam dať oveľa viac scénok o kultúrnych rozdieloch, ako som vyrozumel, v knihe toho bolo viac. Ale dneska sú tí Japonci už jak my. Skoro.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin