Socialistický Zombi Mord

Existuje istý typ ľudí, ktorí sa nepozastavia nad Laser Raptorom, alebo prečo vikingská amazonka jazdiaca na vlkovi solí všetko rotačným guľometom, ale fascinuje ich, že hentak sa predsa vikingské ženy neobliekali, alebo že policajt s dinosaurou hlavou (Tricera-cop) má chyby na svojej policajnej uniforme z 80-tych rokov.

Pri SZM sme na internete videli hneď niekoľko debát, kde sa nešťastní odborníci na socializmus rozhorčovali, že však tie pionierky sú nejaké nerealistické a že v hentakých šortkách ako kladivárka Barbora by vtedy školáčka nechodila ani na kúpalisko. No tak neviem, všade hŕba zombíkov a slovenského diváka trápia animečkové prvky na pionierskej uniforme :). Realistické by to bolo, keby tam miesto pionierky s vodopádom ryšavých vlasov dali nejakú Vilmu v hrubom svetri, v popolníkových okuliaroch a s účesom mladého Jágra. Ono celkovo, všetci tí školáci mali relatívne nové handry, účesy, briadky atď., ktoré by asi v tej dobe neprešli  súhlasom združenia domovníčok – ale vážne, no tak. Cez celý obraz by mal byť vycapený oznam „berte to s nadhľadom, idioti“ miesto maličkej 18tky v rohu obrazovky (keď ste to pozerali na STV2 :)).

Teda – pre pomalších: aj americký kickstarterový film Kung Fury aj slovenský nízkorozpočtový Socialistický Zombi Mord sú myslené s nadsázkou, v prvom prípade sa jedná o vyslovenú paródiu (keď už nie pri Hitlerovi, aspoň pri Hasselhoffovi to mohlo niekomu docvaknúť :)).

Kung Fury má veľmi príjemnú stopáž – načo točiť dve hodiny vaty, keď sa do polhodiny zmestí všetko, čo treba na kráľovskú zábavu. Možno aj slovenský film mohol byť kratší a nemuseli ho potom točiť toľké roky :). Kung Fury má jednu hlavnú postavu a hŕbu nahrávačov, v SZM je asi hlavná pionierka Hanka (na pionierku trochu pristará), ale možno aj ostatní tí tam, čo sa tam márovali by sa dali považovať za dosť dôležitých. V Kung Fury boli výborné grafické efekty (zelené plátno), kým v SZM až na konci, ale byť to ani nemuselo byť. Zakrvavené pionierky s ruskými samopalmi a zástup zombíkov by bohato stačil.

KF je úplne uletený (správnym spôsobom, naprieč časom a priestorom), SZM sa snaží vyzerať ako masaker z čias, keď ešte Jožo Ráž nebol mediálnym poradcom Hnutia. KF je z krajiny, kde je natočiť film náročné asi ako natrieť si na raňajky chleba (a ešte keď vám k tomu 17 tisíc ľudí pošle 630 tisíc dolárov…), SZM je príjemný vietor v kotline, kde sa deti predsedu Hnutia postarali o to, že sa skoro žiadne filmy točiť nebudú.

Záverečný verdikt miniduelu – RF je zábavnejší, intenzívne originálny a natlačený do polhoďky, SZM je zase poctivá domáca tvorba, navyše je úžasné, že sa tam nerieši rakovina, nevera, plač v paneláku alebo kapitán Dabač. Čiže, keď už nič iné, aspoň tieto dva filmy (aj keď už nie sú novinky) si treba kuknúť minimálne dva-krát.

Kung Fury - Barbarianna

O autorovi Zobraziť všetky články

admin