Tandemový zoskok na padáku

Čo je lepšie ako hmotný darček? Zážitok, ktorý vám vydrží celý život. Takto začínajú zážitkové reklamy. Teraz máme niečo mimoriadne: zoskok zo 4000 metrov. A keď si na to netrúfate sami (alebo nemáte čas na riadny výcvik), tak v tandeme s profíkom.

Obdarovaný skokan je pripútaný k inštruktorovi, ktorý zodpovedá za samotný zoskok. Voľným pádom poletíte menej ako minútu. A potom budete na padáku plachtiť zhruba 7 minút až do bezpečného kontaktu so zemou. Nemusíte mať žiadne skúsenosti – len odvahu a lásku k adrenalínovým športom (tandemovo však zoskakujú aj deti či dôchodcovia). Ak ste podobné dobrodružstvo ešte nezažili – môžete ním obdarovať príbuzného a on vám ho trebárs vrátiť. Zoskok stojí zhruba 200 eur (trochu viac ak chcete, aby ste pri tom boli natočení) a skáče sa z letísk Slavnica a Senica. Jednoduché.

Pre koho je tandemový zoskok?

Pre dobrodruhov, domácich turistov, osoby bez licencie a výcviku, dokonca pre zdravotne postihnutých. Pre tých, čo chcú niečo zatiť, mať o čom rozprávať – alebo sa pozrieť na našu krajinu pekne z výšky.

Je váha človeka dôležitá?

Áno je, v letectve a parašutizme je to rozhodujúci faktor. Väčšina ľudí však spĺňa normu. Najednoduchšie je spýtať sa dopredu inštruktora, telefonicky, mailom alebo inak. Pripravte sa pred zoskokom na jednoduché školenie a prebranie niekoľkých klasických otázok týkajúcich sa skákania s padákom.

Ako dlho to trvá?

Príprava zhruba 20 minút. Voľný pád asi 55 sekúnd (behom neho dosiahnete rýchlosť 200 km za hodinu). Samotný tandemový zoskok trvá 5 až 8 minút, čo je dostatok času na vychutnanie si krásnej krajiny pod vami. Skáče sa iba cez víkendy.

Akú výbavu potrebujem?

Okuliare a kombinézu dostanete od prevádzkovateľa zoskokov. Prilbu nepotrebujete – inštruktor ju musí mať povinne. Najlepšie je prísť oblečený športovo a pohodlne, s kvalitnou pevnou obuvou, v dobrej nálade a s pohodlným spodným prádlom (to posledné sa týka obľúbených skokanských vtipov). Potrebujete odvahu, a pripraviť sa najmä na úvodný voľný pád.

Je pred tandemovým zoskokom nutná zdravotná prehliadka?

U normálne zdravého človeka v primeranom veku nie. Vo výbornej kondícii musí byť predovšetkým inštruktor. Môžete ale dostať otázky alebo dotazník na niektoré choroby (napríklad srdcové a pod.).

Čo po zoskoku dostanem?

V prvom rade úžasný zážitok. Ako hmotnú vec – certifikát o zoskoku. Pred ním máte darčekovú poukážku, ktorá platí rok a dá sa kúpiť aj osobne v Auparku v Bratislave.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin