Rekuperácia

Je rekuperácia v domácnosti nevyhnutná? Mnoho majiteľov domov možno ani nevie čo je to (skrátene: systém na získavanie tepla z odvádzaného vzduchu, čím sa šetria náklady na kúrenie). Možno nie je vždy úplne povinná, ale kto si ju namontuje, nebude neskôr ľutovať.

Posledné roky zažívajú rekuperácie boom – či už drahšie centrálne, ale menšie lokálne rekuperácie. Pointa je v tom, že každý domov sa musí vetrať, z každého domova musí odchádzať vzduch, stavba musí dýchať – a tým odchádza aj teplo, ktoré je dnes také drahé.

Moderná rekuperácia do domu nám teda má šetriť peniaze, ak to nerobí, tak sa neoplatí. Mala by aj zlepšovať kvalitu vzduchu, čo ocenia najmä alergici a ľudia so zdravotnými problémami. Ale vlastne každý chce domov bez plesní a prachu… Čerstvý vzduch môže byť problematický v lokalitách, kde je po otvorení okna hluk alebo zápach – a vtedy nám príde kvalitná vzduchotechnika nesmierne vhod.

Rekuperácie sa príliš neodporúčajú montovať v starších neizolovaných domoch. Naopak, ideálne sú nízkoenergetické domy, ktoré sú dnes v móde. Len pri ozaj dobrej izolácii neprichádza k strate tepla a na kúrenie nám stačia aj slabšie jednotky. Pri stavbe budovy by sa malo myslieť na to, ako a kade bude prúdiť vzduch a mal by sa nechať nejaký priestor pre rekuperačné jednotky. Dnes už nepotrebujeme mať v domoch klasické kotolne, ale suché technické miestnosti (s elektrinou a odvodom kondenzátu) na tepelné čerpadlá a rekuperácie by mali byť všade. Ako vždy, platí: raďte sa s odborníkmi.

Správne vetranie budete vždy potrebovať, či už máte nový alebo starý dom, s rekuperáciou alebo bez. Zápach, plesne, regulácia vlhkosti… Ide nielen o zdravie a pohodlie ľudí, ale aj o zdravie stavby. Stále platí, že by sme denne mali niekoľkokrát vetrať oknami, pri varení používať digestory, mať dobré vetranie v kúpelniach a na záchodoch – a rekuperácie nastupujú v tomto momente ako moderná nadstavba a technológia pre našu budúcnosť.

Presné percento koľko domácností má na Slovensku rekuperácie nepoznáme, ale vieme, že existuje niekoľko dotačných schém, kde môžete požiadať o finančnú pomoc štát (napr. Zelená domácnostiam alebo Obnova domov). Rekuperácie sa dnes šíria aj zato, že energetické normy sú náročnejšie ako v minulosti. A tiež obyvateľstvo má vyššie povedomie o ochrane životného prostredia – lebo áno, rekuperácie patria k zeleným technológiám.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin