Vienna Comic Con 2015

 

“Príjemné špásovanie,” zaželala mi vstupenková tetka na VIECC. Ale ja som nešpásoval, porovnával som. Tu predkladám 15 rozdielov medzi viedenským Comic Conom a bratislavským Comics Salónom.

1. Na rakúsky VIECC prišlo oficiálne 17 tisíc návštevníkov. Slovenský CS hovorí o 12 tisícoch ľudoch. Lístky na viedenský con stoja zhruba dva až trikrát viac ako u nás.
2. V Bratislave som ešte nevidel staffáčku v hidžábe alebo dokonca moslimky s nejakým komiksovým uleteným mejkapom. Vo Viedni áno.
3. Na oboch conoch je v určitý čas obrovská tlačenica. Na Slovensku je to preto, lebo obstarožní odborári z Istropolisu majú svojské názory na súkromné podnikanie (akcia sa musela presunúť do menšieho kulturáku v Ružinove), zatiaľ čo v rakúskej Messe bolo zároveň s VIECC aj iné podujatie na vysokej úrovni – fotografická výstava.
4. Rakúsky con má kratšie otváracie hodiny – od desiatej ráno, do piatej alebo siedmej večer. A dodržujú to na minútu presne. Slováci sa radi bavia dlhšie (a v Prahe má con otvorené aj celú noc).
5. Mineral water na viedenskom výstavisku v stánku stojí 3,60 euro a kein Bier. To u nás vždy ktosí narazí sud s pivom za normálne ceny. V Rakúsku je to trochu suchší výlet :).
6. V Messe Hall dostanete ku vstupenke aj tašku. Je jasné prečo – 150 stánkov, con je všeobecne oveľa viac o nakupovaní a komercii. A je si z čoho vyberať. Napríklad tá ohromná ponuka komiksov – našťastie neviem po nemecky, inak by som potreboval 40 litrový batoh navyše. Prirodzene, všetko je tu dosť drahé (na inom rakúskom cone Comix majú ale zase občas parádne bazárové ceny).
7. V Rakúsku mali výborné atrakcie – stánok Star Wars s imperiálnou stíhačkou, železný trón z Game of Thrones, auto KITT alebo Enterprise Star Wars kútik s teleportačnou miestnosťou – každý si môže odniesť pekné fotky z conu. U nás si ale zase vo veľkom zamastíme na starých dobrých arkádach, čo susedia nemajú.
8. Asi najväčší rozdiel mi prišiel vo veku návštevníkov. U nás je to z veľkej časti o deťoch, stredoškolákoch a vysokoškoláci sú už veteráni. Na VIECC chodili rodiny s deťmi, kde tatko bol za Batmana a mama za Catwoman. No a o Star Wars babke nemusím ani hovoriť, foto hovorí za všetko :).
9. Aj cosplayeri sú “služobne” starší ako tí naši – čo som si prezeral ich Facebook stránky, tak sa dosť z nich tomuto hobby venuje 10 aj viac rokov. Mimochodom, ich vizitky sú tak isto zle urobené ako tie, čo zbieram od našincov :). V troch štvrtinách prípadov je zle uvedený Facebook kontakt, poprípade niekto chce, aby som ho označil na foto, pričom to má v nastaveniach vypnuté. Podľa môjho názoru je vo Viedni dosť cosplayerov, čo majú profesionálny kostým z ebayu za 500 alebo viac dolárov – u nás sa viac craftí na kolene (čo je jediná cesta pravého cosplayera). Na početných Batmanoch a Deadpooloch na VIECC to bolo dosť evidentné.
10. Do Viedne chodia celebrity druhého sledu – napríklad bočná postava z Harry Pottera (ktorá sa preslávila možno viac, keď v Game of Thrones ukázala bobra), alebo herci z Breaking Bad, Sherlocka Holmesa, či slávny kreslič Šmolkov.
11. Ceny za fotku či autogram s celebritou sú rôzne, ale aj niekoľko desiatok eur. To na Slovensku, keď mi niekto povie, že chce 10 eur za fotku, tak sa obaja zasmejeme na dobrom vtipe.
12. A neverili by ste, ale na tie celebrity vo Viedni všetci ochotne čakajú v dlhočizných radoch a ochotne cvakajú 25 éčiek za fotku s Nataliou Tena. Večera s cosplayerkou-modelkou Lee Annou Vamp stála 120 euro – a predstavte si, našlo sa 6 ľudí, čo si to radi zaplatili. Alebo bola tam napríklad dievčina, diplomaticky povedané, nie s modelkovskou postavou – a predávala svoje fotografie. To u nás by ju maximálne deptali 15-roční internetoví hejteri zo skúsenosťami z XXX stránok.
13. Cosplay súťaž je aj na Slovensku aj v Rakúsku peak time – pre obrovský záujem už nikde nestačia haly a veľa návštevníkov sa tam nevopchá. Výherca slovenskej súťaže chodí reprezentovať na Eurocosplay do Londýna, z Viedne sa zase chodí na preteky v Chicagu (mimochodom, tento rok vyhral Nemec s parádnym Transformerom).
14. Vo Viedni majú pred výstavnými halami foyér (po našom chodba), výborne presvietený prirodzeným bielym a rozptýleným svetlom. Výborne sa tam fotografuje. U nás je na conoch zvyčajne prítmie a žltá žiarovka. Ale zase náš CS býva v septembri, keď ešte býva ako tak príjemné počasie vonku, kým vo Viedni je na vonkajšie radovánky už kosa, zvlášť, keď tie cosplayerky radi chodia len v spodnom prádle :).
15. Servis a služby sú vo Viedni na vyššej úrovni, to hádam nemusím ani hovoriť. Napríklad všetko majú krásne ošéfované v angličtine, weby a promócia celkovo sú výborné… a ako novinárov tam pustili až 350 ľudí!

Ale niekoľko vecí je spoločných všade na svete – napríklad hlúčiky posedávajúcich kamarátov, ktorí ochotne zmeškajú celý program alebo tí nesmelí geeci, čo hľadia do zeme a keď si niekoho fotím, tak sa ich okolo zhŕkne desať.

Celý album z akcie tu

O autorovi Zobraziť všetky články

admin